ZSIN to skrót od nazwy Zintegrowany System Informacji o Nieruchomościach. Jest to system, który łączy w sobie dane rejestrów publicznych dotyczących nieruchomości i ich właścicieli i tworzy kompleksową bazę wiedzy o nieruchomościach w kraju.
Podstawą prawną funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach (ZSIN) jest artykuł 24b ustawy z dnia 17 maja 1989 roku – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz odpowiednie rozporządzenie wykonawcze, czyli Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 października 2022 roku w sprawie Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach.
ZSIN to kompleks rozwiązań technicznych, organizacyjnych i prawnych, którego celem jest zbieranie informacji na temat nieruchomości i ich właścicieli. System nie tylko gromadzi dane, ale również pozyskuje je z innych rejestrów oraz wymienia informacje pomiędzy nimi. Umożliwia to aktualizację, weryfikację danych oraz tworzenie analiz i statystyk na ich podstawie.
Dostęp do ZSIN mają organy administracji publicznej, w zakresie niezbędnym do wykonywania przez nie zadań publicznych, a także inne podmioty publiczne oraz te realizujące zadania publiczne. System ten jest nadzorowany przez Głównego Geodetę Kraju.
Szczegóły architektury ZSIN zostały określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia. W uproszczeniu, dane do ZSIN trafiają zarówno z lokalnych systemów Ewidencji Gruntów i Budynków, jak i z zewnętrznych systemów specjalistycznych, takich jak Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych, rejestr PESEL, REGON i inne.
ZSIN wymienia dane z wieloma rejestrami, między innymi z tymi dotyczącymi ksiąg wieczystych. System teleinformatyczny do prowadzenia ksiąg wieczystych komunikuje się z ZSIN w celu realizacji takich operacji jak w szczególności:
- generowanie zawiadomień o nowych wpisach w działach pierwszym i drugim księgi wieczystej, czyli zawierających dane dotyczące oznaczenia nieruchomości oraz właścicieli nieruchomości, a także przekazywanie tych zawiadomień, w postaci dokumentów elektronicznych, do właściwego podmiotu przekazującego za pośrednictwem ZSIN;
- odbiór, w postaci dokumentów elektronicznych, zawiadomień o zmianach danych ewidencji gruntów i budynków wraz z wymaganymi załącznikami;
- dokonywanie sprawdzenia, o którym mowa w art. 6268 4 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego, czyli w sytuacji, w której sąd rozpoznając wniosek o zmianę oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej, ma obowiązek dokonania z urzędu sprawdzenia danych wskazanych we wniosku i ujawnionego w księdze wieczystej oznaczenia nieruchomości z danymi katastru nieruchomości, chyba że istnieją przeszkody faktyczne uniemożliwiające dokonanie takiego sprawdzenia;
- udostępnianie danych zawartych w księgach wieczystych w zakresie niezbędnym do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków, w tym weryfikacji zgodności jej danych z danymi zawartymi w księgach wieczystych.
Artykuł Sponsorowany