Poszukiwanie pracy w woj. zachodniopomorskim może być skomplikowane, zwłaszcza poza sezonem turystycznym lub w miejscowościach oddalonych od Bałtyku. Wiele osób z mniejszych miejscowości decyduje się więc na przeglądanie ofert ze Szczecina. Jednych skłania do tego kroku przedłużające się bezrobocie, innych możliwość pracy na lepszych warunkach i za wyższą stawkę, choć z dala od domu.

Czy warto poświęcić kilkanaście lub kilkadziesiąt minut więcej na dojazd do Szczecina? Jakie są alternatywy dla mieszkańców pobliskich miejscowości? Kto powinien szukać zatrudnienia właśnie w stolicy województwa?

Praca w Szczecinie – plusy i minusy

Szczecin charakteryzuje się wyjątkowo niskim bezrobociem na poziomie zaledwie 3,4%. Dla porównania w skali kraju wartość ta wynosi 5,4% a w województwie aż 7,3%. Te dane zdecydowanie przemawiają na korzyść Szczecina w zakresie poszukiwania odpowiedniego miejsca do pracy. Można wręcz powiedzieć, że jeśli ktoś naprawdę chce znaleźć zatrudnienie, to w Szczecinie nie będzie miał z tym większych problemów.

Ważną zaletą Szczecina są także stawki, wyższe niż w ościennych miastach. Średnio zarabia się tutaj ponad 7300 zł brutto, czyli o ok. 100 zł więcej niż wynosi średnia dla Polski. W skali województwa jest to 6600 zł. Dla kilkuset złotych brutto czasami warto pokonać kilkanaście dodatkowych kilometrów.

Do pomniejszych zalet należą także infrastruktura Szczecina – to optymistyczne, zielone miasto, a zatem istnieje o wiele większa szansa na miły widok z okien biura.

Są oczywiście i słabe strony – przede wszystkim ta, że wiele osób wpadło już na ten sam pomysł i o ile samo znalezienie pracy w stolicy zachodniopomorskiego nie jest skomplikowane, to o najlepsze etaty trzeba powalczyć z innymi kandydatami. Minusem może być również odległość od twojego miejsca zamieszkania – dłuższy dojazd to stracony czas, ale też więcej spalonego paliwa a tym samym większy koszt. Dlatego też wybierając ofertę, dobrze skalkuluj jej opłacalność.

W jakich zawodach są najlepsze oferty pracy ze Szczecina?

Są zawody, których przedstawiciele nie tylko znajdą w Szczecinie pracę od ręki, ale jeszcze otrzymają za nią bardzo dobre wynagrodzenie. Ofert szukaj na https://www.gowork.pl/praca/szczecin;l.

W mieście brakuje przede wszystkim nauczycieli, zwłaszcza praktycznej nauki zawodu i przedmiotów zawodowych. Jak w każdym dużym mieście, świetnie płatną pracę znajdą też osoby z branży IT, przede wszystkim projektanci i administratorzy baz danych, programiści, ale też technicy-informatycy oraz osoby odpowiedzialne za cyfryzacje działów firm produkcyjnych, usługowych i handlowych, w tym testerzy i analitycy.

Na pracowników fizycznych najwięcej ofert czeka w budowlance – potrzeba zarówno murarzy, zbrojarzy i betoniarzy, jak i cieśli, elektryków czy spawaczy wyspecjalizowanych w pracy na budowach domów jednorodzinnych, wielorodzinnych, a ostatnio również hal produkcyjnych i magazynowych czy biurowców.

Jeśli nie Szczecin to co? Alternatywne miejsca pracy

Koncepcja pracy w Szczecinie nawet ci się podoba, ale jednak mieszkasz trochę za daleko? Wypróbuj jedną z alternatyw.

Wybierz zawód lub zmień branżę tak, aby odpowiedzieć na zapotrzebowanie pracowników w innych miastach województwa (poszukiwani są m.in. księgowi, fizjoterapeuci, kierowcy ciężarówek, pielęgniarki czy operatorzy maszyn).

Jeśli twój zawód na to pozwala, możesz również poszukać ofert pracy zdalnej – wówczas nie obowiązują już żadne ograniczenia i możesz być zatrudniony nawet przez firmę z siedzibą odległą o setki kilometrów.

Artykuł Sponsorowany