Kleszcze budzą powszechny lęk, co jest jak najbardziej uzasadnione. Pomimo iż nie każdy pasożyt jest nosicielem groźnych, często śmiertelnych chorób nie ma sposobu na określenie w domowych warunkach, kiedy kontakt z tym owadem jest bezpieczny. Pośród licznych środków ochronnych dominują obroże przeciw kleszczom, stąd też liczne zapytania o ich skuteczność. Czy obroże przeciw kleszczom naprawdę działają? Które z podawanych informacji na ten temat są prawdziwe? Sprawdźmy.

Z artykułu dowiesz się między innymi:

  • Czy kleszcze są groźne dla człowieka?
  • Czy kleszcz występuje tylko w lesie?
  • Czy obroża chroni tylko przed kleszczami?

SPIS TREŚCI

  • Obroża chroni nie tylko psa, lecz także opiekuna
  • Obroża przeciw kleszczom – fakty i mity
  • Obroża Foresto – gdzie kupić?

Obroża chroni nie tylko psa, lecz także opiekuna 

Coraz cieplejsza aura w ciągu całego roku spowodowała, że kleszcze znacznie rozszerzyły swój obszar występowania. Niestety z lasów przeniosły się na łąki, a zetknięcie z pasożytem na terenach zielonych pośród blokowisk nie należy do rzadkości. Oznacza to, że właściciele psów powinni wykazać ogromną czujność nawet w trakcie codziennych spacerów w miejscach zaludnionych. To jednak nie koniec niepokojących wieści.

Fakt, że kleszcz znajdzie się w sierści pupila, nie oznacza, iż będzie to ostateczny cel ataku. Owad zwykle wędruje po ciele zwierzęcia w poszukiwaniu najlepszego miejsca ukłucia. Piesek, który ma zwyczaj odpoczywania na wersalce lub kanapie, może pozostawić tam nieproszonego gościa, który w takim przypadku z łatwością przedostanie się na ciało człowieka. Skutki takiego spotkania mogą być tragiczne.

Dlatego ważne jest, by od początku pobytu psa w domu, przyzwyczajać go do własnego legowiska, który można nabyć, odwiedzając ulubiony sklep zoologiczny.

Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że zarażenie nie skutkuje natychmiastowymi objawami choroby. Innymi słowy, pies lub jego właściciel mogą zachorować po długim okresie inkubacji wirusów, co znacząco utrudnia proces leczenia.

Obroża przeciw kleszczom – fakty i mity 

Obroże przeciw kleszczom zyskują coraz większą popularność, co w sposób naturalny spowodowało powstanie szeregu opinii, pośród których wiele – delikatnie mówiąc – mija się z prawdą. Postanowiliśmy sprawdzić, co o obrożach sądzą sami internauci i co na ten temat mówi producent.

  • Obrożę trzeba zdejmować na czas kąpieli psa – mit 

Obroża przeciw kleszczom jest odporna na działanie wody. Oznacza to, iż nie trzeba jej zdejmować ani przed zabiegami higienicznymi, ani w czasie pobytu z psem w okolicach zbiorników wodnych.

  • Obrożę można wymieniać co kilka miesięcy – prawda 

W odróżnieniu od kropli na kark czy tabletek obroża przeciw kleszczom Bayer Foresto zachowuje swoją skuteczność nawet przez osiem miesięcy. Długość tego okresu zależy od gatunku zwalczanych pasożytów, pierwotniaków i roztoczy.

  • Stosowanie obroży utrudnia psu normalne funkcjonowanie – mit 

Pies przyzwyczajony do noszenia obroży w ogóle nie zauważy jej obecności. Ważne jest, by produkt nie uciskał szyi zwierzęcia. Nie może być też zbyt luźny. Obroża po założeniu powinna swobodnie obracać się, nie pozostawiając wolnych przestrzeni.

  • Obroża chroni nie tylko przed kleszczami – prawda 

Obroża Foresto zapobiega inwazji pcheł, a także powstrzymuje rozwój ich larw. Dotyczy to również obecności wszołów.

Profilaktycznie obroża chroni zwierzę przed skutkami kontaktu z pierwotniakami Leishmania infantum przenoszonymi przez muchówki Phlebotomus;

Obroża Foresto – gdzie kupić?

Obroża przeciw kleszczom Bayer Foresto dostępna jest w specjalistycznym sklepie zajmującym się dystrybucją artykułów dla zwierząt. Nie należy jej nabywać na bazarach czy w innych przypadkowych miejscach z uwagi na licznie pojawiające się podróbki towarów markowych.