Wiele osób, mimo posiadania uprawnienia do wniesienia roszczenia o unieważnienie umowy kredytowej we frankach szwajcarskich wciąż się ociąga z decyzją, tłumacząc się obawami i ryzykiem porażki, obciążeniem kosztami w sądzie. Czy właściwe i uzasadnione są te wątpliwości? Niezawisłość sądów powszechnych zawsze budzi niepewność i cień ryzyka w kontekście unieważnienia umowy kredytu. Korzyści z odfrankowienia są na tyle duże, że są warte podjęcia ryzyka, zwłaszcza iż jest ono minimalne.

Strach przed kosztami

Najczęstszym powodem, z jakiego frankowicze odwlekają pozew o unieważnienie kredytu w CHF są koszty. Faktycznie jeszcz ekilka lat temu ksozty sparwy frankowej były duże, podobnie jak ryzyko związane z odmową sądu i nie uznaniem kredytu za nieważny. Dziś jest nieco inaczej. Przede wszystkim postępowanie jest uporządkowane, toczy się według określonych zasad, a co za tym idzie jest uproszczone i szybsze, to zaś wpływa na koszty sprawy, jak i wynik. Dzięki zmianom wprowadzonym przez TSUE można spodziewać się wyroku przychylnego. Statystyka dowodzi, iż prawie każdy pozew jest uznawany przez sąd i postępowanie kończy się unieważnieniem kredytu w całości już w pierwszej instancji. Również banki nie utrudniają frankowiczom postępowania, godząc się ze swoją winą przy sporządzaniu i podpisywaniu umowy kredytowej. 

Sprawne postępowanie

Kluczem do sukcesu w sprawnym postępowaniu unieważniających jest przygotowanie. Niezbędna jest bowiem analiza prawna dokumentów umowy jak i wszystkich jej załączników, ponadto przyda się również analiza okoliczności zawarcia umowy, statusu kredytobiorcy. Pomoże to uniknąć sytuacji, w której wystosowany pozew zostanie odrzucony. Analiza wykonana przez prawnika pomaga w podjęciu decyzji o powództwie jak też oszacowaniu ryzyka przegranej. Dzięki wsparciu prawnemu, nawet pojedynczej poradzie można usprawnić postępowanie. Nie jest obowiązkiem posiadanie zastępcy procesowego, jednakże mając zastępcę i korzystając z usług jakie oferuje wyspecjalizowana kancelaria frankowa można liczyć na dobre przygotowanie do przesłuchania, terminowe i profesjonalne wnioski dowodowe, pisma procesowe itp. 

Internetowe narzędzia

Podobnie jak na każdy temat, również w temacie spraw frankowych można mnóstwo informacji poszukać w Internecie. Nie jest to trudne, jednak wymaga nieco czasu, zanim zorientujemy się w tematyce. Jeśli nie chcemy korzystać z porad prawnych w kancelarii, zawsze można zapoznać się z wiedzą dostępną bezpłatnie na wszelakich portalach internetowych sprawom frankowym poświęconych. Bez liku znajdziemy witryn oferujących kalkulator frankowy, czy poradnik jak wszcząć postępowanie unieważniające, czy przygotować pozew samodzielnie. Należy jednak uważać na informacje z sieci, gdyż nie zawsze są one rzetelne i aktualne. Można również wesprzeć się dziwią oferowaną przez fora internetowe, gdzie frankowicze przedstawiają swoje sprawy, przypadki wraz ze wskazówkami czy uwagami, przestrogami. 

Artykuł Sponsorowany