Już we wtorek 25 października będzie można w Polsce obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Nie wszędzie będzie ono przebiegało tak samo. Największy procent zakrycia tarczy będzie miała północno-wschodnia część naszego kraju.

Zaćmienia Słońca w Polsce nie zdarzają się zbyt często. Ostatnie, częściowe, mogliśmy obserwować w czerwcu zeszłego roku, ale było ono niewielkie. Większy obszar tarczy Słońca był zakryty w marcu 2015 roku. Było to nawet ponad 70 procent przysłonięcia. Ostatnie całkowite zaćmienie (nie obrączkowe) było widoczne z terenu Polski 30 czerwca 1954 roku.

Jeżeli chodzi o najbliższe zaćmienie 25 października, to zacznie się ono około godziny 11:12. Wtedy tarcza Księżyca po prawej stronie zacznie zakrywać Słońce. Maksymalna faza będzie o 12:23 i potem Księżyc zacznie odkrywać tarczę. O godzinie 13:34 całe zjawisko częściowego zaćmienia zakończy się.

Mieszkańcy południowego zachodu Polski będą mieli to zjawisko najmniej okazałe, bo tylko 32 procent tarczy będzie zakryte przez Księżyc. Natomiast w północno-wschodniej części zaćmienie będzie miało ponad 46 procent zakrycia tarczy. Maksymalna faza będzie widoczna w Azji, tam będzie ponad 80 procent. W żadnym punkcie nie będzie to zaćmienie całkowite – mówi astronom dr Leszek Błaszkiewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.