Przebudowa ulic Kopernika, Kilińskiego, Mieszka I, termomodernizacja przychodni oraz budowa nowych zakładów aktywności zawodowej i rewitalizacja parku im. Jana Pawła II to cztery inwestycje, które z pewnością zmienią wygląd tej części Kamienia Pomorskiego. Pociągną one za sobą jednak szereg trudności, o których dyskutowali dziś (5.06) w ratuszu przedstawiciele wszystkich zaangażowanych w inwestycje stron.

Chcielibyśmy zamknąć ruch na całym modernizowanym odcinku, tj. od Mieszka I do końca ulicy Kopernika. Ruch zastępczy miałby się odbywać ulicą Wilków Morskich. To kilometr w centrum miasta, gdzie prowadzone będą budowy czy znajdują się różnie instytucje publiczne. Musimy to przewidzieć w organizacji ruchu. W organizacji znajdzie się także kwestia współpracy innych wykonawców, z firmami pracującymi przy budynku przychodni oraz stowarzyszenia. Musimy także zabezpieczyć na tym całym odcinku ruch pieszy – podkreślał Marian Bielecki.

Równolegle do przebudowy ulicy Kopernika, Kilińskiego i Mieszka I już niebawem będą trwały prace termomodernizacyjne przychodni w Kamieniu Pomorskim, przebudowa Parku Jana Pawła II, przebudowa ciągów pieszych i chodników przy ulicy Jagiełły oraz budowa nowych Zakładów Aktywności Zawodowej przez stowarzyszenie Jolanty Janik. Wszystko musi zakończyć się w 2018 roku. Prace będą natężone w lipcu, sierpniu oraz wrześniu. Na miejscu pojawią się dodatkowe zabezpieczenia czy specjalne kładki dla pieszych.

W trakcie spotkania dyskutowano na temat wielu innych rozwiązań. Jednym z nich mogłoby być umożliwienie ruchu pojazdów ulicą Mickiewicza. To w ocenie policji, stwarzałoby jednak wiele niebezpieczeństw.

Otworzenie ruchu na ulicy Mickiewicza stwarzałoby szereg niebezpieczeństw. Pomysł z wykorzystaniem ulicy Wilków Morskich nie jest zły, bo jest tam możliwość sprawnego poruszania się, jednak przy utwardzeniu odcinka, na którym brakuje asfaltu. Trzeba się liczyć z tym, że na miejscu pojawią się samochody dostawcze – zaznaczył Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego st. asp. Krzysztof Paliwoda.

Obecny na spotkaniu Komendant Powiatowy Policji nie ukrywa, że trafnym pomysłem byłoby przekierowanie ruchu na ulicę Lipową, czy odwrócenie ruchu w bezpośrednim otoczeniu ratusza, tak aby nie było tam skrzyżowań, na których dochodziłoby do przepuszczania się samochodów.

Budowa PSONI najbardziej zaawansowana

Zarówno w parku, jak i przy modernizowanych ulicach, w ciągu najbliższych dwóch tygodni powinno dojść do rozpoczęcia prac. Najbardziej zaawansowane są jednak roboty związane z budową nowych zakładów aktywności zawodowej. Niebawem na miejscu ma pojawić się 100 tonowy dźwig i jak zaznaczył Stanisław Jankowski z firmy ZURB realizującej inwestycję około 40 betoniarek ważących 55 ton każda.

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby puszczenie ruchu drogą prowadzącą obecnie do przedszkola pomiędzy Intermarche oraz blokiem nr 5 b – stwierdził właściciel Zakładu Usług Remontowo – Budowlanych.

Budowa nowych warsztatów ma zakończyć się do połowy listopada. Z kolei termomodernizacja przychodni zaplanowana jest do 31 października. Do Mieszkańców żyjących w otoczeniu prowadzonych inwestycji, w najbliższym czasie zostanie przesłana informacja o utrudnieniach związanych z modernizacją tej części miasta.