Po ostatnim obwieszczeniu wydanym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, kierowanym jeszcze przez PiS, 2 miliony osób prowadzących własną działalność gospodarczą muszą przygotować się na duże podwyżki. To jedna z ostatnich decyzji odchodzącej władzy.

Resort rodziny jeszcze pod kierownictwem obecnej minister Doroty Bojemskiej wydał obwieszczenie w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2024 – informuje „Fakt”. To na podstawie tego dokumentu prawnego można określić ostateczną wysokość składek na ubezpieczenie społeczne, które będą obowiązywały w miesiącach od stycznia do grudnia 2024 roku.

W obwieszczeniu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej podano, że kwota prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia wynosi 7 tys. 824 zł. Dla osób zatrudnionych na etacie to powód do zadowolenia, ale nie dla tych, którzy prowadzą własne firmy. Dla nich oznacza to znacznie wyższe składki ZUS. Będą one rekordowo wysokie.

Jakby tego było mało, ta kalkulacja nie uwzględnia wzrostu składki zdrowotnej. Jej wysokość jest uzależniona od minimalnego wynagrodzenia za pracę, które również wzrośnie w przyszłym roku. Jak podaje „Fakt”, to oznacza, że minimalna składka skoczy z 314 zł 10 gr do 381 zł 78 gr miesięcznie.