W dniach 10-11 grudnia 2018 r. 100 dzieci ze szkół podstawowych z Troszyna, Koniewa i Usedom (Niemcy) uczestniczyło we wspólnym projekcie plastyczno-kulinarnym p.t. „Czas Adwentu w Polsce i w Niemczech Polsko-Niemieckie Bożonarodzeniowe Warsztaty Sztuki”.

Pierwszego dnia byliśmy w Grodnie gdzie dzieci pod kierunkiem instruktorów wykonały piękne ozdoby świąteczne na wigilijny stół – wianki, stroiki. Efekty ich pracy mogliśmy podziwiać na zorganizowanej wystawie oraz na przygotowanym przez dzieci stole wigilijnym. Część uczestników pod kierunkiem mistrza kuchni Pana Karola Studzińskiego poznawała tajniki tradycyjnej kuchni polskiej i niemieckiej. Podczas warsztatów kulinarnych dzieci  pracując w grupach mieszanych polsko-niemieckich przygotowały wspaniałe pierniki, upiekły mięsa i drób, zrobiły tradycyjne sałatki, krokiety oraz kutię. W kuchni atmosfera była niezwykle gorąca a praca ciężka. Myślę że dzieci wreszcie uświadomiły sobie ile pracy wkładają w przygotowanie świąt ich rodzice i dziadkowie. Wszystkie wykonane potrawy mogliśmy degustować podczas uroczystej kolacji wigilijnej, która odbyła się zaraz po warsztatach. Nasz trud mogli docenić zaproszeni goście Pan Krzysztof Czach Przewodniczący Rady Miasta Wolin oraz Wiceprzewodniczący Pan Radosław Kaliciuk. Wszystkim nasze potrawy bardzo smakowały.

Drugi dzień warsztatów odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej w Troszynie, gdzie dzieci przez cały dzień wykonywały wianki, wieńce świąteczne, robiły kartki i łańcuchy z papieru oraz piękne i śmieszne skrzaty z ryżu. Wszystkie prace będą zdobiły stoły, choinki i mieszkania dzieci, które je wykonały. Nasz projekt jest Dofinansowany przez Unię Europejską ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa/Fundusz Małych Projektów w ramach Programu współpracy INTERREG VA Meklemburgia- Pomorze Przednie /Brandenburgia/,Polska w Euroregionie Pomerania/

Serdecznie dziękuję Pani Annie Balazs a za jej pośrednictwem Europejskiemu Funduszowi Rozwoju Wsi Polskiej za pomoc w organizacji naszego projektu i udostępnienie pomieszczeń w Ośrodku Grodno.

Piotr Karlinski