Istota mitu polega na wiecznym powracaniu, pozaczasowości, wiecznej teraźniejszości. Tomasz Mann. Wczoraj do kamieńskiego Muzeum, mieszkaniec Kamienia Pomorskiego – pan Bogusław Kwapisz przekazał niezwykle interesujący zabytek, odkryty wiele lat temu na terenie naszego miasta.
Mianowicie jest to XIX – wieczna cynowa waza, na której w reliefie wypukłym przedstawionych zostało 10 postaci nawiązujących do mitologii starożytnej Grecji. Na wazie ukazane są postacie i sceny, charakterystyczne dla okresu archaicznego (VII –V wiek p.n.e.). Z tego właśnie czasu pochodzą ze starożytnej Grecji liczne posągi, płaskorzeźby, jak również malowidła. Kamieńska waza jest częściowo uszkodzona, głównie przy krawędziach wylewu. Naczynie przypomina otwarty kwiat lotosu, od podstawy odchodzą promieniście płatki imitujące egipski kwiat i przy wylewie jego otwarty kielich.
Waza zostało odkryta około 1978 roku, na parkingu przy wejściu do obecnego sklepu Intermarche. Do marca 1945 roku teren przy obecnym supermarkecie należał do znanej kamieńskiej rodziny Voerkeliusów – właścicieli browaru. W pobliżu miejsca odkrycia wazy znajdował się ich dom.
Zabytek datowany jest na XIX wiek. Był to czas fascynacji i mody na wszystko co starożytne, głównie odnosiło się to sztuki klasycznej. Europejczycy demonstrowali tą fascynację w architekturze, rzeźbie i różnych wyrobach, czego przykładam jest również kamieńska waza. Bezpośrednio nawiązuje ona do malowideł ze starożytnych waz greckich – przykładem jest attycka „Waza Francois”, datowana na 570 rok p.n.e. Odkryta ona został w etruskim grobie i zdobiona była kilkuset przedstawieniami ukazującymi sceny mityczne. W imieniu Muzeum chciałbym podziękować darczyńcy za przekazanie tego cennego zabytku do MHZK.
Wymiary wazy:
– zachowana wysokość: 22 cm
– średnica wylewu (górna) 20 cm
– średnica podstawy: 9 cm
– grubość ścianek 3,8 cm
źródło:
Grzegorz Kurka/MHZK
Literatura:
Pietrzykowski Michał: Mitologia starożytnej Grecji, Warszawa 1979.
1 komentarzy
Anonim mówi:
gru 15, 2018
o godzinie 9:30
Bardzo dobrze, że w latach 70-ych ten pan nie oddał wazy do muzeum, do dzisiaj by leżała w magazynach muzealnych daleko stąd.