
To już koniec coli za mniej niż 10 zł za 1,5-litrową butelkę. Rząd szykuje systemową rewolucję w tzw. opłacie cukrowej, która ma wejść w życie już 1 stycznia 2027 r. Zmiany uderzą w amatorów słodkich napojów. „Fakt” wylicza, o ile konkretnie możemy płacić więcej w sklepach.
W rządzie trwają intensywne prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym, który zakłada drastyczny wzrost opłaty cukrowej. Plan jest prosty – opłata stała (dla napojów zawierających do 5 g cukru w 100 ml lub słodziki) miałaby wzrosnąć z 50 gr do 70 gr za litr. Z kolei opłata zmienna (za każdy gram cukru powyżej progu 5 g) ma wzrosnąć dwukrotnie – z 5 gr do 10 gr. Maksymalny limit podatku, jaki można nałożyć na jeden litr napoju, wzrośnie z 1,20 zł do aż 1,80 zł.
W przypadku napojów gazowanych typu cola o pojemności 1,5 litra (takich jak Coca-Cola czy Pepsi), zmiana stawek opłaty cukrowej będzie wyjątkowo bolesna. Butelka może zdrożeć na półce o ok. 1,35 zł. Teraz: cena regularna poza promocją wynosi od 7,00 do 9,50 zł (w promocjach przy zakupie wielosztuk: 5,00–7,50 zł). Będzie: standardowa cena może wzrosnąć do przedziału od 8,35 zł do nawet 10,85 zł za butelkę!
W przypadku napojów energetycznych podwyżka będzie „podwójna”. Po pierwsze, opłata za dodatek kofeiny lub tauryny drastycznie rośnie z 10 gr do 1 zł za litr. Po drugie, przez wysoką zawartość cukru popularne energetyki, takie jak WK Dzik (klasyczny), momentalnie dobiją do nowego limitu podatkowego (1,80 zł za litr). Dla puszki o pojemności 500 ml oznacza to wzrost samego podatku o 0,45 zł netto.
- Teraz: Puszka popularnego Dzika lub innych markowych energetyków kosztuje średnio od 5,50 do 7,00 zł.
- Będzie: ceny na półkach mogą wzrosnąć do przedziału od 5,95 zł do 7,45 zł za sztukę.
- Teraz: oranżadę kupimy w sklepach za ok. 3,80-4,50 zł.
- Będzie: po doliczeniu wyższego podatku i podatku VAT, cena kultowej oranżady niebezpiecznie zbliży się do 5 zł za butelkę.















2 komentarzy
Woliniak mówi:
cze 27, 2026
o godzinie 10:32
Kolejny przykład drenowania Polskich kieszeni.Uśmiechnięta Polska TYSKA!!
maniek mówi:
cze 27, 2026
o godzinie 9:23
Już dawno w niektórych napojach cukier zastąpiono chemią która nas bardziej truje . Zawsze producenci wymyślą obejście