Gdyby wojna przeniosła się na nasze terytorium, 31 proc. Polaków uciekłoby na Zachód, do walki stanęłaby jedna piąta – wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Laboratorium Badań Wojny w Ukrainie dla Rzeczpospolitej.

„Rzeczpospolita” opisuje badanie zrealizowane na zlecenie Laboratorium Badań Wojny w Ukrainie, działające w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, wykonane przez panel Ariadna w dniach 8-10 lutego 2023 r. Badaniem objęto grupę 1145 respondentów powyżej 18. roku życia.

Czy w przypadku wojny stanąłbyś / stanęłabyś do walki o Polskę?

Zobacz wyniki

„Z badań UP wynika, że najbardziej boimy się wzrostu cen i inflacji (75 proc.), zaraz potem niszczenia państwa przez obóz rządzący (56 proc.) i wzmożenia działań antydemokratycznych przez ludzi sprawujących władzę (52 proc.). Jedne z najwyższych wskaźników (po 42 proc.) dotyczą zwiększenia się fali uchodźców z Ukrainy do Polski i tego, że wojna przeniesie się do Polski. Aż 38 proc. respondentów wskazało, że boi się szturmu imigrantów na polskie granice z Białorusią, a 37 proc. wzrostu niechęci i wrogości Polaków do ukraińskich uchodźców. Najmniej boimy się powrotu pandemii i wzrostu śmiertelności (25 proc.) oraz pozbawienia Polski suwerenności przez UE (26 proc.).” – podaje „Rzeczpospolita”

źródło:
PAP
fot. Wojsko Polskie