Najprawdopodobniej od przyszłego roku rząd będzie musiał przywrócić wyższe stawki VAT nie tylko w przypadku energii elektrycznej, ale także w przypadku paliw i nawozów. Tylko w przypadku żywności, zerowy VAT będzie mógł zostać na bieżącym poziomie – poinformował w niedzielę wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

W trakcie audycji w Programie Pierwszym Polskiego Radia minister tłumaczył, że ze względu na decyzję Komisji Europejskiej, która zakwestionowała niektóre działania w związku z tarczą, polski rząd będzie musiał przywrócić wyższe stawki VAT na energię elektryczną czy paliwa. „Będziemy musieli niestety ten VAT przywrócić, nie tylko w tym zakresie (energii elektrycznej – PAP), ale w obszarze pozostałych surowców energetycznych, również nawozów” – powiedział.

Polski rząd otrzymał informację od Komisji, że obniżenie stawek VAT jest niezgodne z prawem europejskim i musimy ten VAT przywrócić i akcyzę w przypadku chociażby rynku paliwowego, gdzie ona funkcjonuje. Jedynym odstępstwem, które będzie obowiązywać to utrzymanie zerowego VAT-u na żywność.