Centralne Biuro Antykorupcyjne skierowało do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez władze gminy Międzyzdroje – informuje Radio Szczecin. Według śledczych chodzi o wyrządzenia gminie szkód w wysokości 2 miliony 300 tysięcy złotych.

Kontrolerzy z delegatury CBA w Szczecinie od 9 sierpnia 2018 r. do 7 maja tego roku prowadzili kontrolę w Urzędzie Miejskim w Międzyzdrojach. Chodzi tutaj o rozporządzenie mieniem gminy Międzyzdroje, w zakresie powołania do życia a także działalności spółki z udziałem gminy Międzyzdrojski Rynek spółkę z.o.o. W związku z powołaniem spółki nie zostały zastosowane przepisy ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Ponadto nie została stworzona jakakolwiek analiza zasadności powołania tej spółki wraz z partnerem prywatnym. Ani wniesienia do niej majątku komunalnego w postaci gruntu wartego ponad 2,7 mln zł – mówi Temistokles Brodowski, rzecznik CBA.

CBA stwierdziło, że powołanie spółki przez gminę było działaniem na jej szkodę. Według Biura, urzędnicy mieli popełnić przestępstwo niedopełnienia obowiązków i działania na szkodę gminy, za co grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.