– Jestem niezmiernie szczęśliwy, mogąc już dziś zaprosić wszystkich Państwa na otwarcie nowej, międzyzdrojskiej biblioteki, które odbędzie się 22 września, w siedzibie naszego Ratusza – mówi Burmistrz Mateusz Bobek. Samorządowiec podkreśla dumę z faktu, że udało się stworzyć wyjątkowe, niepowtarzalne miejsce.

– Dlaczego wyjątkowe? Nie tylko dlatego, że biblioteka jest po prostu piękna, oczywiście ogólnodostępna i co więcej – wyposażona na miarę XXI wieku.  Również nie tylko dlatego, że mieszkańcy naszego miasta, mieszkańcy sąsiednich miast oraz turyści będą mogli korzystać z dostępnej, nowoczesnej przestrzeni dającej możliwość organizacji działalności kulturalnej, edukacyjnej i informacyjnej w wielowymiarowym zakresie dla wszystkich grup społecznych – dodaje Burmistrz.

„Międzyzdrojska Biblioteka dla Każdego” została wyposażona w sprzęt (i systemy) wysokiej jakości, wspierający dostępność do dóbr kultury dla osób z niepełnosprawnościami. Oprócz windy i toalet dla niepełnosprawnych, które są już standardem w nowopowstających obiektach, biblioteka dysponuje m.in. planami tyflograficznymi, systemem pętli indukcyjnej, oznaczeniami pomieszczeń oraz nakładkami na końcach poręczy przy schodach w języku Brailla’a, stanowiskiem komputerowym dla osób niewidomych, powiększalnikiem dla osób niedowidzących, sprzętem do audiodeskrypcji, przenośnym sprzętem z oprogramowaniem Mówik 2.0.

W Bibliotece utworzone zostały działy: na parterze czytelnia z salą spotkań, czytelnia internetowa, przestrzeń wystawiennicza, zaplecze sanitarne i socjalne oraz dział dla dzieci. Na piętrze znajduje się wypożyczalnia, magazyn książek, „Kameralne Studio Relaksu” m.in. na zajęcia z seniorami, warsztaty oraz przygotowania do matury dla młodzieży, zaplecze sanitarne oraz biura.

– Bardzo serdecznie zapraszam Państwa w czwartek, abyście sami mogli zobaczyć to wszystko na własne oczy! O godzinie 11.00 odbędzie się część oficjalna. Od godziny 13.00 zapraszam na otwarcie biblioteki dla Mieszkańców i zwiedzanie nowej siedziby z bibliotekarzami. O godzinie 18.00 zapraszam na koncert Queens of Violin – mówi Burmistrz.