Kandydaci do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej to przede wszystkim studenci i uczniowie szkół średnich. Przyszli specjaliści od bezpieczeństwa wewnętrznego, logistycy, marynarze, weterynarze, mechanicy, ale także kosmetolodzy czy żywieniowcy, których połączyła pasja do wojska spotkali się przed bramami batalionu w Trzebiatowie, by spróbować swoich sił w 16-dniowym szkoleniu przygotowawczym.

Po umundurowaniu i wyposażeniu w niezbędny sprzęt czeka ich w najbliższych dniach intensywny wysiłek fizyczny i intelektualny. Egzamin z kondycji fizycznej, nauka postaw strzeleckich, podstaw żołnierskiego zachowania, taktyki lekkiej piechoty, topografii oraz strzelanie na skupienie i czas – zakres tematyki świadczy o intensywności szkolenia, które zakończy się uroczystą przysięgą wojskową. To jednak początek drogi: kolejne lata wypełnią szkolenia doskonalące i specjalistyczne. Na co dzień żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej wrócą do swoich szkół, uczelni, rodzin i miejsc pracy, by w czasie wolnym od „cywilnych” obowiązków doskonalić swoje żołnierskie rzemiosło.

„To dla nas przede wszystkim przygoda. Lubimy wyzwania, chcemy sprawdzić się i ciekawie, twórczo spędzić czas” – mówią uczniowie klasy mundurowej liceum w Złocieńcu. Uczestnicy zajęć wojskowych liceum w Kaliszu Pomorskim również wykorzystują przerwę w nauce i zgłosili się do 142 batalionu. Szeregi Terytorialsów zasilą również kobiety: „To dla nas możliwość sprawdzenia się”. „Damy radę- kobiety swoją determinacją często prześcigają mężczyzn”. „ Rzeczywistość stawia przed nami różne wyzwania. Jesteśmy gotowe podjąć wyzwanie!” – Agata Bamber, Magdalena Sadzikowska i Lidia Zbytek, uczestniczki szkolenia, trzymają się razem i tryskają optymizmem.

Szkolenie przygotowawcze to kolejne wyzwanie, jakie podjął prężnie rozwijający się, najmłodszy batalion w województwie zachodniopomorskim. Od początków swojej służby żołnierze 142 batalionu biorą udział w licznych szkoleniach i zadaniach Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym w licznych działaniach zgrywających z policją i innymi służbami użyteczności publicznej. „Rozkaz o uformowaniu batalionu w Trzebiatowie jest odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnej. Dowodzi tego miedzy innymi tak liczne stawiennictwo ochotników na szkolenie przygotowawcze. W dużej mierze są to ludzie, którzy dopiero wkraczają w dorosłość, co napawa optymizmem i jest zapowiedzią dalszego rozwoju batalionu w naszym SRO” – tak komentuje frekwencję na szkoleniu dowódca 142 batalionu lekkiej piechoty w Trzebiatowie, płk. Rafał Gułajewski.

16- dniowe szkolenie zakończy się egzaminem w formie pętli taktycznej, który będzie sprawdzianem nowo nabytych umiejętności. Kandydaci, którzy przejdą cały proces przygotowania i pozytywnie zdadzą test teoretyczny i praktyczny, przystąpią do uroczystej przysięgi wojskowej, zasilając szeregi Wojska Polskiego.