W niedzielę 4 marca 2019 roku o godzinie 12.00  przed budynkiem świetlicy wiejskiej w Wysokiej Kamieńskiej rozpoczął się Bieg „ Tropem Wilczym”. Na starcie dystansu długości 1963 m stawiło się 60 biegaczy. Tym samym nasza mała Wysoka dołączyła do szacownego grona organizatorów tej szczytnej imprezy, której historia od początku wiąże się ze świętem państwowym, jakim jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiony w roku 2011 i obchodzony w dniu 1 marca. Święto to  honoruje i upamiętnia żołnierzy polskiego podziemia działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

 W roku 2013  grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy i wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wówczas 1500 biegaczy! Od roku 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i już na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń biegowych.

W ubiegłorocznej edycji biegu wystartowało ponad 60 000 uczestników w 281miastach w Polsce oraz 6 miastach zagranicznych ( m.in. w Wilnie, Londynie, Nowym Jorku, Chicago), 41 miastach garnizonowych ( w ramach biegów garnizonowych)  i 5 misjach wojskowych.

W Wysokiej Kamieńskiej impreza odbyła się z inicjatywy i dzięki zaangażowaniu pana Bartłomieja Musiała , który z ramienia Uczniowskiego Klubu Sportowego „AKTYWNI” zgłosił tutejszy bieg głównemu organizatorowi w Warszawie, uzyskał pakiety startowe oraz zmobilizował licznych przedstawicieli naszej lokalnej społeczności do udziału w organizacji tego ciekawego i pożytecznego przedsięwzięcia. Cieszyło się ono dużym zainteresowaniem – pakiety startowe szybko zostały wyczerpane, zaś uczestnicy dopisali mimo deszczowej aury i zimna. W ten sposób Wysoka jest trzecią miejscowością w powiecie kamieńskim – po Międzyzdrojach i Dziwnowie – goszczącą uczestników patriotycznego biegu. Ukończyli go wszyscy uczestnicy, którzy ambitnie rywalizowali do samej mety pokonując współzawodników i własne słabości. Wszystkich zgromadzonych na mecie pan Bartłomiej Musiał zaprosił do świetlicy, gdzie na biegaczy czekały zimne i ciepłe napoje oraz regenerujący posiłek: pyszna zupa gulaszowa, słodkie przekąski i owoce. Kiedy zmęczenie i pierwsze emocje po sportowej rywalizacji nieco opadły, organizator serdecznie wszystkich jeszcze raz powitał, przypomniał historię Biegu „ Tropem Wilczym” i wspólnie z Burmistrzem Golczewa panem Maciejem Zielińskim, jego zastępcą panem Andrzejem Swatowskim oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej panem Grzegorzem Chłopkiem rozpoczął wręczanie nagród zwycięzcom.

 

 

Wyniki przedstawiają się następująco:

KATEGORIA OPEN

I miejsce –  Szabuńko Jarosław

II miejsce – Domaradzka Olga

III miejsce – Majewski Dawid

DZIEWCZĘTA – Szkoły Podstawowe

 I miejsce – Grudzińska Aleksandra

II miejsce – Orszulak Kornelia

III miejsce – Świerzbin Paulina

IV miejsce – Leśniak Marika

CH ŁOPCY – Szkoły Podstawowe

I miejsce – Pawelczyk Olaf ( IV miejsce w Kategorii OPEN)

II miejsce – Płochocki Jakub

III miejsce  – Piasecki Jakub

IV miejsce – Caban Kacper

NAJMŁODSZY UCZESTNIK – Kmiotczyk Stanisław

Wśród wszystkich uczestników rozlosowano nagrody za udział.

Warszawska Fundacja Wolność i Demokracja przesłała podziękowania dla Wysokiej Kamieńskiej za udział w ogólnopolskiej akcji Bieg „Tropem Wilczym”. Pan Bartłomiej Musiał, serdecznie dziękując za pomoc i wsparcie, przekazał je wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji biegu, a są to:

 1. Burmistrz Golczewa Maciej Zieliński
 2. Zastępca Burmistrza Golczewa Andrzej Swatowski
 3. Przewodniczący Rady Miejskiej w Golczewie Grzegorz Chłopek
 4. Radni Gminy Golczewo
 5. Pani Dyrektor i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Wysokiej Kamieńskiej
 6. Stowarzyszenie na Rzecz Szkoły w Wysokiej Kamieńskiej
 7. Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Wysokiej Kamieńskiej
 8. Zakład Instalatorstwa Elektro – Energetycznego -Pan Eugeniusz Brzostek
 9. Pan Robert Stefański
 10. Ochotnicza Straż Pożarna w Wysokiej Kamieńskiej
 11. Rada Sołecka w Wysokiej Kamieńskiej
 12. Leśnicy : Jakub Jerzykowski, Krzysztof Narolski, Łukasz Kaczyński

Sympatyczna biegowa impreza  w Wysokiej zakończyła się wspólną fotografią wszystkich uczestników i zaproszeniem do udziału w sportowych zmaganiach w przyszłym roku.

źródło:
UM w Golczewie