Zakaz handlu w niedziele omijany jest przez coraz więcej sklepów. Furtkę do sprzedawania w ostatni dzień tygodnia otworzył sobie na oścież nawet hegemon polskiego rynku detalicznego – Biedronka.

Portugalska sieć z racji skali działania jest czasami głównym motorem zmian na rynku. Przykładowo, gdy Jeronimo Martins zdecydowało się szeroko postawić na kasy samoobsługowe, te zaczęły się masowo pojawiać praktycznie w każdym większym sklepie w Polsce. Tym razem może być podobnie. Dopóki zakaz handlu nie obowiązywał właścicieli sklepów, problemu nie było. Ot, trochę niezależnych punktów handlowych plus część Żabek, w których na kasach stawali franczyzobiorcy. Im dłużej trwał zakaz i im bardziej stawał się dotkliwszy dla sieci, tym częściej pojawiała się pokusa, by znaleźć sposób na otwieranie sklepów. Zaczęło się więc przerabianie ich w placówki pocztowe i rozwijanie sprzedaży przez internet.

Biedronka w ubiegłym roku otworzyła sklep w Dobrzycy niedaleko Kalisza na zasadzie franczyzy, dając do zrozumienia, że jest gotowa na rozpoczęcie handlu w niedziele. Teraz poszła już na całość. W ostatnią niedzielę otworzyła placówkę na warszawskim Ursusie. Tym razem umożliwia jej to współpraca z Pocztą Polską. A więc oficjalnie Portugalczycy zaczynają handlować przez cały tydzień. Lista się rozszerza. Ze statusu punktu, który obsługuje przesyłki może korzystać już Intermarche, Polomarket, Lewiatan, Dino, Stokrotka, Delikatesy Centrum, Topaz, Prim, ABC i Kaufland. Można się spodziewać, że za Biedronką pójdą jej też główni rywale.

Niedługo czeka nas orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które może pogrzebać całą ideę. Początkowo orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego miało zapaść w marcu 2021 r. Sprawa ciągnie się od trzech lat, gdy Konfederacja Lewiatan zauważyła, że nowe przepisy mogą być niekonstytucyjne i złożyła wniosek do TK. Organizacja zarzuca ustawodawcy, że:

  • różnicuje sytuacje pracowników odnośnie swobody wykonywania przez nich pracy w określone dni
  • określa grupę podmiotów nieobjętych zakazem, a tym samym  różnicuje sytuację pracowników co do swobody wykonywania przez nich pracy w określone dni
  • wywołuje niedające się usunąć wątpliwości interpretacyjne
  • przewiduje rażąco krótkie vacatio legis dla tego typu zmian legislacyjnych