7 kwietnia 2018 r. w gościnnych progach Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach odbyła się uroczystość 70-lecia międzyzdrojskiej biblioteki.
Obecnością zaszczycili nas: Burmistrz Międzyzdrojów Leszek Dorosz, Sekretarz Miasta Henryk Nogala, Britta Wuttke, Czesław Hinc, pracownicy Urzędu Miejskiego, Radni Gminy, dyrektorzy i pracownicy placówek oświatowych oraz instytucji kultury, prezesi spółek, przedstawiciele stowarzyszeń, klubów sportowych, międzyzdrojskich hoteli, byli pracownicy biblioteki w Międzyzdrojach, sympatycy działalności naszej instytucji kultury oraz szanowni czytelnicy. To dzięki czytelnikom międzyzdrojska biblioteka tętni życiem, bez nich nasza instytucja byłaby tylko magazynem książek. Z gratulacjami przybyły delegacje bibliotekarzy z Kamienia Pomorskiego i Dziwnowa, przedstawiciele sołectw, Wolińskiego Parku Narodowego, Oddziału PTTK w Międzyzdrojach, Fundacji „Motywacja i Działanie”, Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia „Rodzina”, harcerzy, Terminala Promowego Świnoujście Spółka z o.o., Przedszkola „Morskie Skarby”, szkół Gminy Międzyzdroje, Klubu Przewodników PTTK „Na Wyspach”, Zakładu Ochrony Środowiska, Zespołu „Bryza”, Międzynarodowego Domu Kultury, Hotelu Aurora Family & Spa. List gratulacyjny od Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza odczytała Beata Kiryluk. Życzenia z okazji jubileuszy nadesłali również: Książnica Pomorska w Szczecinie, Zarząd Szczecińskiego Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach oraz Dowódca 8 Dywizjonu Przeciwlotniczego w Dziwnowie.
W rolę konferansjerów wcielili się Dyrektor Biblioteki Andżelika Gałecka oraz Starszy Bibliotekarz Szymon Głod. W tym dniu Międzynarodowy Dom Kultury stał się biblioteką z pięknymi latającymi książkami, gdzie słychać szelest kartek, czuć aurę otaczającej historii, tradycji, mądrości drzemiącej w książkach. Uroczystość była rodzinna i międzypokoleniowa, w organizację części artystycznej zaangażowały się dzieci, młodzież oraz dorośli. Z zaproszenia biblioteki skorzystały tłumy gości. W pocie czoła pracownicy Domu Kultury dostawiali dodatkowe krzesła. Sala teatralna, mimo swoich dużych rozmiarów, pękała w szwach.
Pierwszy rozdział naszego jubileuszu napisali najmłodsi, czyli grupa czytelników, dla których promocja literatury i kultury dla bibliotekarzy to priorytet, ale i ogromna przyjemność. Grupa „Muszelki” z Międzyzdrojskiego Przedszkola „Morskie Skarby” pod kierunkiem Pani Adriany Kani i Karoliny Droszcz przygotowała program słowno-muzyczny „Bajkowy pociąg”. Następnie została przedstawiona historia Międzyzdrojskiej Biblioteki w pigułce oraz obecna działalność naszej instytucji. Materiały do opracowania historii, wystawy zdjęć, prezentacji multimedialnej uzyskaliśmy z Kronik Państwa Chmielowskich, Kroniki przekazanej przez córkę Łucji Tarnowskiej, Kronik Biblioteki, fotografii i relacji Urszuli Jakuczun oraz otrzymanych zdjęć od Andrzeja Ryfczyńskiego. Po prezentacji nastąpiło symboliczne odsłonięcie „pomnika” patrona biblioteki, Jana Kochanowskiego, którego wykonała lokalna artystka, Krystyna Marzec. Trwały ślad w naszej opowieści pt. „70-lecie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Kochanowskiego w Międzyzdrojach” pozostawił zaprzyjaźniony z nami Zespół „Bryza” z Januszem Kalembą na czele. Specjalnie na nasz jubileusz przygotowali nowe aranżacje znanych przebojów. Wykonali utwory: „Żurawie”, „Kamień z napisem Love” oraz „Bałkanica”.
Nasz jubileusz był doskonałą okazją do ogłoszenia wyników w rodzinnym konkursie plastycznym pt. „Biblioteka moich marzeń” oraz wręczenia nagród laureatom. Zadaniem uczestników, czyli dzieci z rodzicem bądź rodzicami było wykonanie makiety wnętrza jednej bibliotecznej sali bądź całej biblioteki. Na konkurs wpłynęło 5 prac, które oceniało jury w składzie: Monika Ratajczyk – Prezes Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia „Rodzina”, które było fundatorem nagród, Inspektor ds. profilaktyki w Ośrodku Pomocy Społecznej Małgorzata Musialska, nasi międzyzdrojscy artyści: Julianna Rogowska, Jolanta Nyrkowska i Krystyna Marzec oraz Artur Duszyński – Dyrektor MDK w Międzyzdrojach.
Nagrody wręczali Burmistrza Leszek Dorosz, Monika Ratajczyk, Artur Duszyński. I miejsce zajęły Laura i Ala Sawa, które wykonały makietę wspólnie z mamą Na II miejscu uplasowała się makieta Katarzyny Michalskiej i jej mamy. Na III miejsce wytypowano rodzinną pracę Wiktorii i Karoliny Trott. Wyróżnienie otrzymały Dalia i Malina Tomczak wraz z rodzicami oraz Antonina Jankowska i Zuzanna Krupińska z mamami. Mamy nadzieję, że piękne makiety „bibliotek marzeń” będą motorem i natchnieniem do powstania, w niedalekiej przyszłości, nowej przestronnej siedziby biblioteki.
Całość Gali uświetnił urodzinowy tort ufundowany przez Gminę Międzyzdroje, wykonany przez cukiernię „Melba”. Szczyt emocji dostarczył premierowy spektakl pt. „Kontrolowane przecieki z życia biblioteki.” przygotowany przez młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Międzyzdrojach pod kierunkiem Doroty Sielewicz. Niespodzianką był skecz zaprezentowany przez przyjaciół biblioteki Elżbietę Mazurek i Mateusza Flotyńskiego. Potocznie wydaje się, że zawód bibliotekarza jest monotonny i prozaiczny. Życie pokazuje, że codzienna praca bibliotekarza może być inspiracją do napisania tak zabawnego i nietuzinkowego scenariusza. Podczas spektaklu salę wypełniały gromkie brawa i salwy śmiechu. Była to prawdziwa petarda, pokaz fajerwerków w ogóle nie był potrzebny.
Dziękujemy za wsparcie przy zorganizowaniu naszego jubileuszu: Międzyzdrojskiemu Stowarzyszeniu „Rodzina” za ufundowanie nagród, Dyrektorowi Międzynarodowego Domu Kultury Arturowi Duszyńskiemu za gościnę oraz pracownikom za pomoc przy zorganizowaniu imprezy, Pracownikom Domu Wczasów Dziecięcych za przygotowanie cateringu, Januszowi Kalembie i członkom Zespołu Bryza za występ, Karolinie Droszcz i Adrianie Kani za przygotowanie występu przedszkolaków, Gminie Międzyzdroje, Cukierni Bojzan, Hotelowi Amber Baltic, Cukierni Melba za ciasta, przekąski i tort, Andrzejowi Szymańskiemu za pomoc w transporcie i dekoracji sali, Rafałowi Zychowi za robienie zdjęć, artystom z Pracowni Rękodzieła Artystycznego „Impresje” za przygotowanie scenografii, Beacie Kiryluk, Krystynie Marzec, Dorocie Sielewicz, Elżbiecie Mazurek, Mateuszowi Flotyńskiemu, Piotrowi Frysiakowi, uczniom i wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością w tym szczególnym dniu.
Organizator
6 komentarzy
Anonim mówi:
kwi 10, 2018
o godzinie 10:53
Ma kobita czym oddychać
Gieniuniu mówi:
kwi 10, 2018
o godzinie 8:16
Duet Celina i Pani dyrektor BIBLIOTEKI teraz sa juz wszedzie a jej „naturalny”usmiech rozpier….
Czy was cos dpadło ?? negatywnego??..
3 nit mówi:
kwi 10, 2018
o godzinie 7:14
Pani Galeckiej i Panu Celinskiemu to już dziękujemy dajcie sobie spokój bo ludzie Was nie trawią ale Wybrefo nie kumacie
Miedzyzdrojak mówi:
kwi 9, 2018
o godzinie 21:21
Impreza przednia.Dzieciaki fantastyczne!Jeśli mowa o bibibliotece to = sie ratuszowi.Samoistnie stac raczej nie bedzie?
MIESZKANIEC mówi:
kwi 9, 2018
o godzinie 17:44
Mieszkańcu, Pan Celiński nie mówił o wzniesieniu nowego ratusza, tylko o nowej siedzibie biblioteki.
MIESZKANIEC mówi:
kwi 9, 2018
o godzinie 16:36
Dobre p. Celiński w pierwszych szeregach.Bardzo wymowna wypowiedź o wzniesieniu ratusza prawie jak by był na miejscu obecnego burmistrza!