Trzeci dzień ogólnopolskich działań pn. „Bezpieczna droga do szkoły”. Policjanci w ramach akcji sprawdzają między innymi jak opiekunowie przewożą swoje pociechy w samochodzie. Niestety pomimo licznych apeli i kampanii nie brakuje lekkomyślnych rodziców, którzy nie bacząc na bezpieczeństwo swoich pociech przewożą je niezgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

Policjanci na terenie całego powiatu kamieńskiego od 1 września czuwają nad bezpieczeństwem uczniów powracających w szkolne mury. Mundurowi zwracają szczególną uwagę na sposób przewożenia dzieci w pojazdach oraz  przestrzeganie ograniczeń prędkości przez kierujących poruszających się w obrębie szkół.

W drugi dzień działań, podczas kontroli drogowej przy szkołach mundurowi ujawnili kierującego, który przywiózł dzieci do szkoły samochodem, będąc pod wpływem alkoholu. Na kolejnego rodzica lekceważącego bezpieczeństwo swoich pociech nie trzeba było czekać długo, bowiem już po krótkiej chwili policjanci z ruchu drogowego ujawnili kierującego, który przewoził swoje dzieci bez zapiętych pasów. W obu przepadkach na kierujących zostały nałożone grzywny w drodze mandatu karnego. Bezpieczeństwo dziecka to priorytet każdego rodzica! Troska o nasze pociechy powinna się przedkładać także w bezpiecznym przewożeniem ich w samochodzie!

Przypominamy!

Według obowiązujących przepisów to wzrost dziecka decyduje o tym czy powinno być przewożone w foteliku. Zgodnie z nowymi przepisami to dzieci, które maja mniej niż 150 cm wzrostu muszą jeździć w fotelikach. Są jednak wyjątki od tej reguły:

– obowiązek przewożenia w foteliku lub innym urządzeniu nie obejmuje dzieci z zaświadczeniem lekarskim o przeciwwskazaniu do jego stosowania.
– jeśli dziecko ma powyżej 135 centymetrów wzrostu, a ze względu na „masę”  i wzrost dziecka uniemożliwiony jest  zakup fotelika, może ono podróżować z zapiętymi pasami na tylnym siedzeniu pasażera.
– jeśli w samochodzie nie mieści się trzeci fotelik, a podróżuje troje dzieci, jedno może podróżować z zapiętymi pasami bezpieczeństwa bez fotelika lub podkładki, pod warunkiem, że ukończyło 3 lata;
– dzieci mogą również podróżować bez fotelika taksówką, samochodem policji, straży miejskiej, karetką.

W obowiązujących przepisach wyraźnie zapisano, że fotelik na przednim siedzeniu nie może być odwrócony tyłem do kierunku jazdy gdy samochód wyposażony jest w aktywną poduszkę powietrzną dla pasażera. Trzeba ją najpierw wyłączyć. Przepisy określają również, że nie wolno przewozić dzieci na przednim siedzeniu poza fotelikiem lub urządzeniem do tego przystosowanym jeżeli dziecko ma mniej niż 150 cm wzrostu. Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat karny w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

sierż. Katarzyna Jasion