AstraZeneca, gigant farmaceutyczny, po raz pierwszy przyznał w dokumentach sądowych, że jego szczepionka przeciwko Covid-19, „Vaxzevria”, może powodować rzadkie, ale poważne skutki uboczne, takie jak niebezpieczne zakrzepy krwi. Ta publiczna deklaracja może teraz otworzyć furtkę dla wielomilionowych roszczeń o odszkodowania.

Jak donosi brytyjski dziennik „The Telegraph” AstraZeneca w obronie przed Wysokim Trybunałem w Londynie, przyznała, że jej szczepionka może powodować TTS — to angielski skrót oznaczający zakrzepicę z zespołem małopłytkowości. Jest to skomplikowany stan, który prowadzi do powstawania zakrzepów krwi w naczyniach mózgowych lub brzusznych, a także do zmniejszenia liczby płytek krwi.

AstraZeneca obecnie staje przed brytyjskim sądem w ramach pozwów zbiorowych. Przeciwko firmie założono 51 spraw. Każda z nich opowiada dramatyczne historie dotyczące własnej choroby lub utraty bliskich.

Wśród osób, które jako pierwsze wystąpiły do sądu, jest Jamie Scott, ojciec dwójki dzieci, który doznał trwałego urazu mózgu po tym, jak po otrzymaniu szczepionki w kwietniu 2021 r. rozwinął się u niego zakrzep krwi i krwawienie w mózgu. Znalazł się na krawędzi życia i śmierci. Szpital trzykrotnie dzwonił do jego żony, aby powiedzieć jej, żeby się pożegnała z mężem, bo to ostatnie jego chwile.

Firma kwestionuje te roszczenia, ale — jak zaznacza brytyjski dziennik — zgodziła się, w dokumencie prawnym złożonym w Sądzie Najwyższym w lutym, że jej szczepionka „może, w bardzo rzadkich przypadkach, powodować TTS”.