Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w czasie konferencji prasowej, że rząd w najbliższych dniach przedstawi nowe obostrzenia. „Jutro lub pojutrze przedstawimy zaostrzenia w związku ze świętami i mutacją omikron” – stwierdził premier.

We wtorek lub najpóźniej w środę przedstawimy drugi pakiet zaostrzeń, m.in. taki, który będzie się wiązał z sytuacją świąteczną, będzie odpowiedzią na mutację wirusa omikron. Rzeczywiście przedstawia to się niedobrze– powiedział Morawiecki. Według niego, „jest bardzo dużo zgonów, szczególnie wśród osób niezaszczepionych”. Premier zapowiedział „wzmocnienie mechanizmów szczepienia i ich obowiązkowości w niektórych zawodach”. Będziemy również dyskutować o wzmocnieniu zaostrzeń w niektórych miejscach, dla osób niezaszczepionych, aby odpowiedzieć na tę odmianę wirusa omikron, który pewnie już jest w Polsce – podkreślił.

Rząd chce kontynuować politykę zasygnalizowaną tydzień temu. W kolejnych branżach planuje wprowadzać dosyć rygorystyczne limity wstępu, z tym jednak zastrzeżeniem, że nie dotyczą one osób zaszczepionych. Bardzo gorąca dyskusja dotyczy na przykład dyskotek. Niektórzy w rządzie chcieliby w obliczu nowego wariantu wirusa je zamknąć. Na razie zwycięża jednak pogląd, by zmniejszyć limit wstępu z obowiązujących 100 osób, do 50 bez certyfikatów i dowolnej liczby osób zaszczepionych.

Według rozporządzenia od 1 grudnia obowiązuje limit jednej osoby na 15 mkw. na siłowniach, w klubach i centrach fitness, hazardzie, muzeach, galeriach sztuki, targach, wystawach, kongresach i konferencjach. Maksymalnie 100 osób może uczestniczyć w zgromadzeniach i uroczystościach, jak wesela, komunie, konsolacje i spotkania, a także podczas dyskotek. Limit jednej osoby na 15 mkw. obowiązuje również w obiektach handlowych. Limit 50 proc. obłożenia obowiązuje w kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach i obiektach kulturalnych takich, jak np.: kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, a także podczas koncertów i widowisk cyrkowych, jak również w obiektach sportowych, jak baseny i aquaparki.