Szef Rady Medycznej przy premierze prof. Andrzej Horban nie wyklucza dodatkowych obostrzeń dla osób niezaszczepionych. – Myślimy o tym wariancie. Jesteśmy bardzo blisko tego – powiedział w programie „Tak jest” w TVN24. Krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych zdradził również, kiedy możemy spodziewać się dodatkowych ograniczeń.

Obostrzenia w trakcie czwartej fali będą wprowadzana najpewniej regionalnie – wynika z wypowiedzi przedstawicieli rządu. Rada Medyczna przy premierze rozważa jednak dodatkowe ograniczenia dla osób niezaszczepionych przeciw COVID-19. Mają być one podobne do tych, na które zdecydowały się inne kraje.

– Póki mamy 200 zakażeń dziennie, to jeszcze możemy spokojnie przekonywać. Sytuacja zmieni się przy tysiącu zakażeń dziennie – powiedział w TVN24 profesor Andrzej Horban, szef Rady Medycznej i krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych. Prof. Horban przekazał, że rozważane jest wprowadzenie obostrzeń podobnych do tych we Francji, gdzie osoby niezaszczepione nie mogą wejść do kina czy restauracji.

– Myślimy o tym wariancie. Jesteśmy bardzo blisko tego. Ale proszę zwrócić uwagę na sytuację pracodawców. Restauracje były zamknięte ponad rok, część popadała, duża część miała kłopoty. Blokowanie z powrotem rozwijającego się ruchu to jest znowu zablokowanie tej gospodarki – podkreślił Horban.

Kiedy więc obostrzenia zostaną zaostrzone? – Zdecydowanie tysiąc, czy powyżej tysiąca zakażeń dziennie. W tym momencie przestaniemy bić na alarm i będziemy bardzo wyraźnie nakłaniali do ograniczenia aktywności – powiedział Horban.