Nie musisz zaciągać dużego kredytu ani brać samochodu w leasing, by cieszyć się jazdą wymarzonym pojazdem. Istnieje bowiem ciekawa alternatywa dla obu tych rozwiązań, która cieszy się w Polsce rosnącą popularnością: auto na abonament. Ile kosztuje i na czym właściwie polega taka usługa? Jakie korzyści przynosi i co trzeba zrobić, by móc wziąć abonament na auto? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Na czym polega abonament na auto?

Auto na abonament to nic innego jak długoterminowy wynajem pojazdów. Czyli usługa umożliwiająca użytkowanie samochodu na przez czas określony w umowie – na przykład rok, dwa lub cztery. A po zakończeniu okresu obowiązywania abonamentu użytkownik może go przedłużyć, zmienić auto na inne, wykupić dotychczasowe na własność lub całkowicie zrezygnować z usługi.

W zamian za korzystanie z pojazdu użytkownik opłaca miesięczny abonament na auto. „W cenie” można mieć nie tylko samo prawo do korzystania z samochodu, ale również szereg usług dodatkowych, takich jak np.:

  • Pełne ubezpieczenie pojazdu – czyli pakiet OC, AC oraz NNW. Nie musisz się zastanawiać, jakiego ubezpieczyciela wybrać i szukać godzinami najkorzystniejszej oferty, bo wszystkim zajmuje się wynajmujący.
  • Koordynacja likwidacji szkód – w razie, gdyby coś się stało, możesz liczyć na wsparcie firmy wynajmującej lub pośrednika w kontakcie z ubezpieczycielem. I swoim, i ewentualnego sprawcy/poszkodowanego!
  • Organizacja pojazdu zastępczego – jeśli auto ulegnie uszkodzeniu, to niektóre firmy zapewniają też samochód zastępczy na czas naprawy pojazdu po szkodzie komunikacyjnej. To jedna z korzyści, którą możesz dobrać, wybierając auto na abonament na portalu Automarket.pl.
  • Obsługa serwisowa – czyli przegląd i naprawy samochodu w renomowanych serwisach, za co nic nie płacisz. Kolejny problem z głowy!
  • Obsługa opon – część wynajmujących zapewnia również opiekę nad ogumieniem, czyli takie usługi, jak sezonowanie opon, ich naprawa czy wymiana na miejscu szkody.

Ile kosztuje auto na abonament?

Wysokość abonamentu na auto jest uzależniona od kilku czynników, przez co może wynosić od kilkuset zł do kilku tysięcy zł miesięcznie. O tym, ile kosztuje auto na abonament, decydują:

  • Rodzaj pojazdu – na wysokość miesięcznego czynszu wpływa między innymi marka pojazdu, jego model, rocznik oraz wyposażenie. Luksusowe i sportowe auta będą droższe w wynajmie od samochodów niższych klas.
  • Auto nowe/używane – niektóre firmy oferują wynajem nie tylko nowych pojazdów, ale również tych używanych. A to znacznie wpływa na ich cenę! Taką opcję można znaleźć np. na portalu Automarket.pl i to w świetnym wydaniu: wszystkie używane auta na abonament przechodzą bardzo dokładną, 75-punktową kontrolę stanu technicznego, a także mają potwierdzony przebieg i historię.
  • Pakiet usług dodatkowych – wynajmujący dają zwykle do wyboru co najmniej dwa pakiety. Te zawierające większą liczbę usług mogą podwyższyć miesięczną ratę abonamentu na auto, ale jednocześnie przynoszą kierowcy spore oszczędności. Gdy bowiem dojdzie do uszkodzenia pojazdu, to nie musi wyciągać portfela w serwisie i tracić sporej gotówki. Nie płaci też wysokich składek za ubezpieczenie oraz przechowywanie opon czy zakup nowych!
  • Okres obowiązywania umowy – dłuższy abonament wiąże się zwykle z niższym czynszem miesięcznym. Jednocześnie może jednak oznaczać wyższy koszt całkowity wynajmowania samochodu, warto zatem dokładnie przekalkulować sobie ofertę, by dopasować ją do własnych oczekiwań.
  • Limit kilometrów – to niezwykle istotny element zawierania abonamentu na auto. Każdy najemca musi określić liczbę kilometrów, które planuje przejechać wynajmowanym samochodem w ciągu roku. Im więcej będzie jeździć, tym wyższego czynszu miesięcznego powinien się spodziewać. Pamiętaj przy tym, że zaniżanie tej wartości celem cieszenia się niższymi ratami może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Jeśli bowiem przekroczy się wybrany przez siebie i zapisany w umowie limit, to przy oddawaniu auta na abonament trzeba będzie ponieść opłatę dodatkową za każdy nadprogramowy kilometr. Co w efekcie wyjdzie po prostu drożej!
  • Opłata wstępna – możesz wpłacić na start kwotę, która obniży czynsz miesięczny abonamentu na auto. Masz zwykle do wyboru kilka wysokości takiej jednorazowej opłaty wstępnej, np. od 5 do 30. proc. wartości samochodu. Niektóre firmy pozwalają też na całkowite zrezygnowanie z ponoszenia tego wydatku. Wówczas na start nie trzeba nic płacić, ale same raty są wyższe, niż w przypadku poniesienia opłaty wstępnej.
  • Dostępne promocje – wynajmujący oferują od czasu do czasu promocyjne obniżki czynszu na wybrane marki czy modele pojazdów, dzięki czemu można „załapać się” na okazyjne raty.

Auto na abonament – wymagania 

Są pewne warunki, które trzeba spełnić, by móc długoterminowo wynająć samochód. Ale jest ich niewiele! Wymagania do wzięcia auta na abonamentzwykle następujące:

  • musisz być osobą fizyczną albo przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą,
  • konieczna jest pełnoletność,
  • trzeba mieć potwierdzony, stały dochód oraz
  • odpowiednią zdolność kredytową.

Ten ostatni punkt oznacza, że wynajmujący sprawdzi Twoją wypłacalność. Upewni się, że pozyskiwane dochody umożliwią Ci opłacanie miesięcznego czynszu, nie nadwyrężając jednocześnie nadmiernie Twojego budżetu.

Zastanawiasz się, czy auto na abonament to opcja dla Ciebie? Przejrzyj kilka ofert i sprawdź, jakie modele mieszczą się w Twoim budżecie!

Artykuł Sponsorowany