Drodzy Bracia Kapłani, Osoby życia konsekrowanego, wszyscy nasi diecezjanie oraz goście, świętujący nad Odrą i Bałtykiem tajemnicę Zmartwychwstania Chrystusa.

Ten Dar Pokoju, który otrzymujemy od Zmartwychwstałego Jezusa, ciągle nas zaskakuje. Także w dwudziestym pierwszym wieku. Także w obecnym roku, gdy z wielu stron ogarnia nas niepokój. Również ten pandemiczny. Darem Pokoju Pana jesteśmy jednak napełniani nie tylko w samą Uroczystość Zmartwychwstania, ale przy każdym spotkaniu z Panem. Głęboko doświadczamy tego przecież w czasie każdej Mszy świętej, zgłębiając trzyletni Program duszpasterski: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Pogłębia się ta perspektywa w Roku Świętego Józefa, gdy w Tajemnice Boże próbujemy wchodzić prowadzeni przez Opiekuna Pana Jezusa.

„Eucharystia jest sercem Kościoła” – mawiał św. Jan Paweł II. W jej centrum zawsze znajduje się Maryja – „Niewiasta Eucharystii”, ale również św. Józef, jako Patron Kościoła powszechnego. Opiekun Syna Bożego ukazuje się nam także jako mąż wiary i miłości, jako człowiek Słowa Bożego i mistrz życia duchowego. W niezwykły sposób połączył życie kontemplacyjne z życiem czynnym. „W Józefie urzeczywistnia się idealne przezwyciężenie pozornego napięcia między życiem czynnym i kontemplacyjnym, możliwe dla tego, kto posiadł doskonałą miłość” (św. Jan Paweł II, Redemptoris Custos, 26). Przy św. Józefie doświadczamy też głębszej wolności. „Logika miłości jest zawsze logiką wolności, a Józef potrafił kochać w sposób niezwykle wolny” (Franciszek, List Apostolski, Patris corde). Miłość, Pokój serca i moc Słowa świadczą o prawdziwej wolności wewnętrznej. Chrześcijanin, świadek Zmartwychwstałego Pana, jest i dzisiaj przygotowany, i ma się czuć wezwany, by napełniać świat tą rozumną wolnością i Bożym Pokojem.

Zmartwychwstały Pan, przynosząc nam Pokój, staje się dla nas źródłem nadziei. Przecież w każdej Mszy świętej Jezus Chrystus ofiarowuje się za nas, poucza nas, karmi i „życie daje światu” (J 6,33). Chrystus jest bowiem „chlebem życia” (J 6,35). „Kto Go spożywa, nie umrze. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki” (J 6,50-51). Sam powiedział przecież: „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne” (J 6,54). Jak więc nie przyjmować z pobożną radością czystego serca, przychodzącego we Mszy świętej Żyjącego Pana oraz daru Jego Pokoju.

Niechaj zatem Święta Wielkanocne, gdy Prawda niezmiennie zwycięża nad kłamstwem, Miłość nad nienawiścią, Wolność nad zniewoleniem a Pokój nad wszelakim zamętem, pomogą nam w pełni wolności przyjąć i dzielić z innymi Dar Pokoju Pana. W Eucharystii niech Pan nas uzdrawia i uświęca. Święty Józef – Patron Kościoła, niech nas w tym wspomaga.

Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał! Alleluja!

/-/ + Andrzej Dzięga     
Arcybiskup Metropolita   
  Szczecińsko-Kamieński