Od początku września b.r. (2018 r.), doszło już niestety do 28 kolizji i aż 7 wypadków drogowych – w tym jednego śmiertelnego. Należy pamiętać, że zmieniające się warunki pogodowe, brawura, zmęczenie, zbytnia pewność siebie podczas kierowania pojazdem, mogą prowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń. Wyjeżdżając w trasę pomyślmy o sobie i innych uczestnikach ruchu drogowego. Pamiętajmy też o osobach nam bliskich, które czekają na nasz bezpieczny powrót do domu.

12 września 2018 r. (środa), w miejscowości Upadły (gmina Golczewo), 27-letnia kobieta kierująca samochodem osobowym, w trakcie wyjeżdżania z posesji, nie zauważyła nadjeżdżającego rowerzysty. Pojazdy obydwu osób zderzyły się, a rowerzysta upadł na ziemię. Potrąconego 50-letniego mężczyznę przewieziono do szpitala w Kamieniu Pomorskim.

14 września 2018 r. (piątek), w Wolinie na ul. Słowiańskiej, 22- letni kierujący motocykla nie zachował szczególnej ostrożności i nieprawidłowo wyprzedzał inny pojazd. W wyniku takiego zachowania, motocyklista uderzył w prawidłowo skręcającą w lewo Toyotę Yaris kierowaną przez 79-letniego mieszkańca gminy Wolin. W wyniku wypadku, rannego 22-latka przetransportowano śmigłowcem do szpitala w Szczecinie.

15 września 2018 r. (sobota), w Grabowie (gmina Kamień Pomorski), 36-letni mężczyzna wtargnął na jednię wprost pod prawidłowo jadący samochód osobowy. 68-letni kierowca nie mógł uniknąć zderzenia z pieszym. 36-latek uderzył w lewy bok auta, po czym przewrócił się. Pieszego przetransportowano do szpitala w Gryficach.

17 września 2018 r. (poniedziałek), w Płocinie (gmina Wolin), doszło do kolejnego wypadku drogowego. W tym przypadku ustalono, że kierujący pojazdem Peugeot Boxer jadący od strony Wolina, chciał skręcić w lewo, jednak uniemożliwiły mu to pojazdy jadące z naprzeciwka. Samochód zatrzymał się przy środku jezdni. Za nim zatrzymał się kolejny samochód osobowy – Dacia Duster. W tym momencie nadjechał samochód dostawczy – Fiat Ducato. Jego kierowca nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i uderzył w tył Dacii Duster. Siła tego uderzenia doprowadziła do wypchnięcia Dacii, która następnie uderzyła w pojazd Peugeot Boxer. Poszkodowany został 60-letni kierujący Dacią Duster. Przewieziono go karetką do szpitala w Kamieniu Pomorskim.

18 września 2018 r. (wtorek), w Dziwnowie, 58-letni kierujący samochodem osobowym Volvo S-40, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu pojazdowi Renault Megane. Samochody zderzyły się, w wyniku czego renault dachował – jego 58-letniego kierowcę, mieszkańca powiatu kamieńskiego, przewieziono do szpitala w Kamieniu Pomorskim.

18 września 2018 r. (wtorek), na skrzyżowaniu dróg DW 107 oraz DW 103 (obwodnica Kamienia Pomorskiego), 43-letnia kierująca samochodem osobowym Renault Megane, w wyniku oślepienia przez słońce, nie ustąpiła pierwszeństwa rowerzyście. Uderzyła swoim pojazdem w tylną część roweru. 77-latek upadł na jezdnię tak nieszczęśliwie, że konieczne było jego przewiezienie go do szpitala.

19 września 2018 r. (środa), na skrzyżowaniu dróg między miejscowościami Szumiąca i Górkami Pomorskimi, miał miejsce najtragiczniejszy w skutkach z wrześniowych wypadków. Kobieta kierująca skuterem nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu nadjeżdżającemu mercedesowi. Przez to doszło do zderzenia skutera i samochodu osobowego, a następnie dachowania tego drugiego. Kobietę kierującą skuterem przetransportowano śmigłowcem do szpitala w Szczecinie. Pasażerka mercedesa niestety nie przeżyła wypadku.

Policjanci apelują o jazdę zgodną z przepisami i zdrowym rozsądkiem. Należy wziąć pod uwagę wszelkie okoliczności mogące utrudnić jazdę, takie jak: warunki pogodowe, samopoczucie, natężenie ruchu na drodze oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu drogowego.

Przypominamy wszystkim użytkownikom dróg, także rowerzystom i pieszym, że bezpieczeństwo zależy od nas samych – od podejmowanych przez nas decyzji.

sierż. Aleksandra Berenda