Prawo i Sprawiedliwość wygra jesienne wybory do Sejmu – tego spodziewa się ponad połowa ankietowanych, wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. 42,7 proc. respondentów jest zdania, że to właśnie partia Jarosława Kaczyńskiego – sama lub z innym ugrupowaniem – utworzy rząd.

W wyborcze zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości wierzy 52 proc. badanych. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska – jej triumfu spodziewa się 26,8 proc. respondentów. Wygranej Polski 2050 oczekuje zaledwie 3,2 proc. uczestników badania. Pozostałe ugrupowania zdobyły w tym pytaniu minimalną liczbę głosów. Nikt nie spodziewa się zwycięstwa Konfederacji.

Uczestników badania dla RMF FM i „DGP” zapytano również o to, która siła polityczna utworzy po wyborach rząd. 42,7 proc. respondentów postawiło na Prawo i Sprawiedliwość, a 39,4 na obecną opozycję. 17,9 proc. uczestników badania nie umiało udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Kto wygra jesienne wybory do Sejmu?

Zobacz wyniki

Wiarę w wyborczy triumf PiS-u deklaruje 100 proc. jego zwolenników, a 91 proc. z nich jest przekonanych, że to właśnie partia Jarosława Kaczyńskiego ma przed sobą kolejną kadencję u władzy. Zdecydowanie mniej optymizmu widać u zwolenników opozycji. Tylko 47 proc. z nich wierzy w wygraną Koalicji Obywatelskiej, a 7 proc. stawia na Polskę 2050. 63 proc. członków tej grupy jest zdania, że po wyborach rząd utworzy obecna opozycja. 

Większość wyborców niezdecydowanych (60 proc.) spodziewa się zwycięstwa PiS-u w jesiennych wyborach. 44 proc. członków tej grupy wybrało odpowiedź, że to właśnie partia Jarosława Kaczyńskiego – sama lub z innym ugrupowaniem – utworzy rząd.