Ministerstwo Sprawiedliwości wycofuje się z budowy hali produkcyjnej w Buniewicach. – Z uwagi na decyzję o zniesieniu z dniem 31 marca Aresztu Śledczego w Kamieniu Pomorskim inwestycja budowy hali produkcyjnej na terenie oddziału zewnętrznego w Buniewicach nie zostanie zrealizowana – informuje naszą redakcję – mjr Elżbieta Krakowska Rzecznik Prasowy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.

12 stycznia Minister Zbigniew Ziobro zdecydował o wygaszeniu Aresztu Śledczego w Kamieniu Pomorskim oraz Oddziału Zewnętrznego w Buniewicach. Proces likwidacyjny ma zakończyć się 31 marca 2018 roku. Dokumentacja finansowo-księgowa oraz dokumentacja dotycząca spraw pracowniczych i funkcjonariuszy, w zakresie niepodlegającym archiwizacji, zostanie przejęta przez dyrektora Zakładu Karnego w Nowogardzie.

Decyzja ministerstwa była o tyle dziwna, ze jeszcze kilka miesięcy wcześniej, Kamień Pomorski był typowany jako jedno z miejsc do powstania hali produkcyjnej umożliwiającej pracę skazanym. W kwietniu 2016 roku obiecywał to wiceminister Patryk Jaki. W związku z tym zwróciliśmy z zapytaniem do Ministerstwa o dalsze losy programu „Praca dla więźniów” w Kamieniu Pomorskim.

Z uwagi na decyzję o zniesieniu z dniem 31.03.2018 r. Aresztu Śledczego w Kamieniu Pomorskim inwestycja budowy hali produkcyjnej na terenie oddziału zewnętrznego w Buniewicach nie zostanie zrealizowana. Nie mniej, w ramach realizacji w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej w Szczecinie programu „Praca dla więźniów”, planuje się wybudowanie hal produkcyjnych w innych lokalizacjach.  W Zakładzie Karnym w Stargardzie trwają prace wykończeniowe pierwszej hali, w której prace podejmie 50 skazanych.  Na terenie tej jednostki istnieje możliwość wybudowania kolejnej hali produkcyjnej. Trwają też Intensywne działania zmierzające do wybudowania hali produkcyjnej w Zakładzie Karnym w Goleniowie. Podpisano promesę z kontrahentem, który gotowy jest zatrudnić 250 skazanych przy produkcji mebli – informuje mjr Elżbieta Krakowska.