Jak przebiega tegoroczna akcja PIT? Z jakich ulg najczęściej korzystają podatnicy? Czy wiedzą o korzystnych zmianach? O tym m.in. rozmawialiśmy z Mirosławem Burdą, Zastępcą Naczelnika Urządu Skarbowego w Kamieniu Pomorskim.

Jak przebiega tegoroczna akcja PIT?

Tegoroczna akcja PIT cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, gdyż dla większości podatników rozliczenie jest korzystniejsze w porównaniu do 2021 r. i lat wcześniejszych po wprowadzeniu zmian w przepisach podatkowych polegających na:

• obniżeniu stawki PIT z 17 do 12%,
• podniesieniu kwoty, od której nie płaci się podatku, do 30 tys. zł,
• podniesieniu progu podatkowego do 120 tys. zł.

Niskie podatki to bardziej sprawiedliwy system podatkowy i mniejsze obciążenia dla zdecydowanej większości podatników. Oznacza to, że od naszego dochodu odprowadzane są mniejsze obciążenia podatkowe, a tym samym do nas trafia większa cześć dochodu.

Dzięki udostępnieniu przez Krajową Administrację Skarbową systemów, podatnicy chętniej korzystają z elektronicznych form składania zeznań. Nowe rozwiązania w rozliczeniu przychodów stało się proste i wygodne, a zwrot podatku szybko trafia do podatnika. Podatnicy mogą się rozliczyć elektronicznie korzystając z usługi Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym. Czekają gotowe zeznania wypełnione na podstawie danych, które posiada administracja skarbowa. Część podatników (głównie przedsiębiorcy) może skorzystać z system e-Deklaracje.

Z jakich ulg najczęściej korzystają podatnicy?

W rozliczeniach za 2022 r. podatnicy najczęściej korzystają z ulgi z tytułu wychowywania dzieci, ulgi termomodernizacyjnej, ulgi dla młodych, ulgi dla pracujących seniorów, ulgi 4+, ulgi z tytułu przekazanych darowizn.
Wyjątkowo korzystna dla uprawnionych podatników jest nowa ulga 4+ i ulga dla pracujących seniorów.

Czy podatnicy wiedzą o korzystnych dla nich zmianach i czy z nich korzystają.

W ubiegłym roku systematycznie i na bieżąco udzielaliśmy podatnikom i przedsiębiorcom wyjaśnień wprowadzonych zmian w zakresie podatków. Na bieżąco przypominamy te informacje, a gdy podatnicy mają pytania mogą zadzwonić lub umówić wizytę w urzędzie skarbowym, bądź zadzwonić na infolinię Krajowej Informacji Skarbowej.

Zdecydowana większość podatników korzysta z możliwości składania zeznań podatkowych elektronicznie jako wygodniejszej formy rozliczenia swoich przychodów, zastosowania ulg i preferencji podatkowych, skrócony o połowę termin zwrotu, dlatego na początku terminu składania zeznań podatkowych wpłynęło ich znacznie więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego i w latach wcześniejszych.

Jaka jest dotychczasowa kwota zwrotów w kamieńskim US?

Dotychczas 91% wszystkich zeznań podatkowych złożono drogą elektroniczną. Zwroty realizowane są w terminie znacznie krótszym – czyli średnio w 2 tygodnie licząc od terminu złożenia zeznania drogą elektroniczną. Zwróciliśmy już 20,7 mln zł dla 11.785 podatników. Informujemy, że najszybszą drogą otrzymania podatku jest jego zwrot na rachunek bankowy wskazany przez podatnika, a zatem zachęcamy osoby, które dotychczas tego nie uczyniły aby wskazały rachunek przy rozliczeniu podatkowym za 2022 r.