W związku z wykryciem ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w miejscowości Samlino w gminie Golczewo, wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wydał rozporządzenie nr 17/2025, które wprowadza szereg rygorystycznych obostrzeń sanitarnych. Obejmują one teren trzech powiatów: kamieńskiego, goleniowskiego i gryfickiego. Przepisy weszły w życie z dniem ogłoszenia, 17 lipca 2025 roku.25 roku.
Ścisły nadzór w Samlinie i okolicach
Wydzielony został tzw. obszar zapowietrzony, obejmujący miejscowości Samlino, Samlino Kolonia, Dobromyśl, Gadom, Niemica i Golczewo. W tych wsiach obowiązują najbardziej surowe zakazy i nakazy. Przede wszystkim zabronione jest przemieszczanie świń i materiału biologicznego bez pisemnej zgody powiatowego lekarza weterynarii, a także organizowanie targów, wystaw, konkursów i polowań zbiorowych. Hodowcy mają obowiązek wzmożonej dezynfekcji, rejestracji ruchu osób oraz sprzętu, a także zgłaszania każdego przypadku padnięcia lub zachorowania zwierząt.
Wokół strefy zapowietrzonej utworzono szerszy obszar zagrożony, który objął dziesiątki miejscowości w gminach: Golczewo, Kamień Pomorski i Świerzno (powiat kamieński), Nowogard i Przybiernów (powiat goleniowski) oraz Gryfice (powiat gryficki).
Surowe przepisy, mandaty i oznakowanie
Na granicach obu stref pojawią się czytelne tablice ostrzegawcze z napisem „Afrykański Pomór Świń – Obszar Zapowietrzony” lub „Obszar Zagrożony”. Zakazy obejmują nie tylko przemieszczanie zwierząt, ale również wwożenie paszy, słomy i obornika, który może być potencjalnym nośnikiem wirusa. Pojazdy oraz sprzęt używany do obsługi gospodarstw muszą być poddawane dezynfekcji po każdym użyciu.
Za egzekwowanie rozporządzenia odpowiadają powiatowi lekarze weterynarii, samorządy, Policja, Państwowa Straż Pożarna oraz zarządcy obwodów łowieckich. Osobom nieprzestrzegającym przepisów grożą kary administracyjne i finansowe.
ASF – poważne zagrożenie dla rolników
Afrykański pomór świń to wirusowa choroba zakaźna, która nie jest groźna dla ludzi, ale powoduje niemal stuprocentową śmiertelność wśród świń i dzików. Wystąpienie ogniska oznacza konieczność wybicia całego stada, a także straty gospodarcze dla rolników, którzy przez wiele miesięcy nie będą mogli odbudować hodowli.
Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, w gospodarstwie w Samlinie utrzymywanych było ponad 7 tysięcy sztuk trzody chlewnej. Całe stado ma zostać zutylizowane, a teren znajduje się pod nadzorem służb.
Apel do hodowców
Służby weterynaryjne apelują do wszystkich hodowców z regionu o pełne podporządkowanie się wprowadzonym restrykcjom, a także o zwiększoną czujność i przestrzeganie zasad bioasekuracji. Tylko szybka reakcja i przestrzeganie procedur może zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.
Rozporządzenie pozostaje w mocy do odwołania. Wszelkie zmiany będą ogłaszane przez Wojewódzki Inspektorat Weterynarii.
4 komentarzy
Anonim mówi:
lip 18, 2025
o godzinie 17:13
Śmierdziele z Niemiec chcą wykończyć konkurencje
Anonim mówi:
lip 18, 2025
o godzinie 16:22
Świnie zamknięte wybiją. A dziki sobie łażą gdzie chcą i roznoszą wirusa. Gdzie logika ?
Anonim mówi:
lip 18, 2025
o godzinie 15:57
CHORE TO SĄ WŁADZE
Anonim mówi:
lip 18, 2025
o godzinie 14:15
Hanba, klamstwo!!! Zabili zdrowe zwierzeta wyrzucili dobre mieso a teraz przywioza stare swinie z niemiec