Na Srebrnym Wzgórzu w Wolinie rozpoczęły się polsko-duńskie wykopaliska archeologiczne, które mają na celu odnalezienie śladów portu funkcjonującego tu ponad tysiąc lat temu. To część międzynarodowego projektu badawczego, który ma rzucić nowe światło na historię jednego z najważniejszych ośrodków handlowych nad Bałtykiem we wczesnym średniowieczu.
Badania prowadzone są przez Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Uniwersytetem w Aarhus. W pierwszym etapie zastosowano nowoczesne metody nieinwazyjne, takie jak georadar i magnetometr, które pozwoliły wskazać miejsca mogące kryć pozostałości dawnej infrastruktury portowej. Od lipca trwają już klasyczne wykopaliska archeologiczne, a prace potrwają do końca sierpnia.
Jak zapowiadają organizatorzy, już od 15 lipca teren wykopalisk zostanie udostępniony zwiedzającym. Na miejscu pojawi się polowa wystawa, gdzie będzie można zobaczyć najciekawsze znaleziska i dowiedzieć się więcej o historii tego miejsca. Zainteresowani będą mogli porozmawiać z archeologami i poznać kulisy ich pracy.
Wczesnośredniowieczny Wolin był jednym z największych portów nad Bałtykiem i ważnym ośrodkiem handlowym, rzemieślniczym i religijnym. Osada tętniła życiem między IX a XII wiekiem, a jej mieszkańcy utrzymywali kontakty zarówno z krajami skandynawskimi, jak i z odległymi regionami Europy. Dzięki specyficznym warunkom torfowym, archeolodzy mają szansę odkryć tu świetnie zachowane drewniane konstrukcje oraz inne artefakty organiczne, które rzadko przetrwały do naszych czasów.
Wspólne prace Polaków i Duńczyków potrwają trzy lata. Projekt realizowany jest we współpracy z gminą Wolin, Stowarzyszeniem „Wolin-Jomsborg-Vineta” oraz Muzeum w Moesgaard. Jego efekty mają szansę przyczynić się do lepszego zrozumienia roli Wolina w dziejach Europy i historii kontaktów między Słowianami a wikingami.
3 komentarzy
Radny mówi:
lip 15, 2025
o godzinie 19:31
Może tam będzie ten słynny złoty pociąg bądź bursztynowa komnata
blutuf mówi:
lip 15, 2025
o godzinie 17:06
ale fajnie
stan mówi:
lip 15, 2025
o godzinie 16:51
Jaką cenę zapłacimy za wsparcie tych badań przez fundację należącą do sieci Netto? Ile powstanie nowych sklepów itd.