Świadectwa pamięci minionych lat pojawiają się nieustannie w naszej okolicy. Dzięki zaangażowaniu osób, którym nie są obojętne tego typu znaleziska możemy pielęgnować historię. Nie inaczej było także w przypadku tego na co udało się natrafić we Wrzosowie (gm. Kamień Pomorski). Odnaleziono tam płytę nagrobną, który zginął podczas jednej z najkrwawszych bitew I wojny światowej – pod Verdun.
Płyta o wymiarach 44 na 27 cm, wykonana ze sztucznego kamienia, nosi inskrypcję „Zum Gedächtnis unseres lieben Sohnes” – „Na pamiątkę naszego ukochanego syna”, co wskazuje, że została wykonana, by uczcić pamięć Georga Schrödera. Georg Schröder, urodzony 11 lutego 1896 roku, zginął 16 lipca 1916 roku w wieku zaledwie 22 lat. Był jednym z milionów młodych ludzi wciągniętych w wir wojny, której tragiczne skutki odcisnęły się na całej Europie. Data śmierci Schrödera wskazuje, że poległ w czasie bitwy pod Verdun – w którym zginęło ponad 600 tysięcy żołnierzy po obu stronach konfliktu.
Verdun stało się symbolem ludzkiego cierpienia i zniszczenia, gdzie każdy metr ziemi był okupiony krwią. Płyta Georga Schrödera jest szczególną pamiątką, ponieważ jego ciało najprawdopodobniej spoczywa na polu bitwy lub zostało bezpowrotnie utracone w chaosie walk. Umieszczenie na płycie odniesienia do Psalmu 39, który mówi o ulotności życia i kruchości ludzkiego istnienia, podkreśla żal rodziców i ich próbę znalezienia pociechy w wierze:
„Oto wymierzyłeś dni moje tylko na kilka piędzi,
a życie moje jak nicość przed Tobą.
Doprawdy, każdy człowiek jest tylko tchnieniem.”
Pamięć o poległych w I wojnie światowej zachowała się także w innych miejscowościach naszego regionu. Pomniki i tablice upamiętniające poległych mieszkańców znajdują się m.in. w Radawce, Grabowie, Trzebieszewie czy Kamieniu Pomorskim, gdzie na stadionie znajduje się pomnik poświęcony żołnierzom-sportowcom. W samym tylko Kamieniu Pomorskim wojna pochłonęła życie 200 młodych mężczyzn, pozostawiając wielu ich towarzyszy naznaczonych ranami – fizycznymi i psychicznymi.
8 komentarzy
Anonim mówi:
sty 20, 2025
o godzinie 14:23
Nie mogę się nadziwić zapałem i wiedzą pana Grzegorza, wczoraj hieroglify dzisiaj jakieś niemieckie napisy, kto wie co przyniesie jutro
Anonim mówi:
sty 20, 2025
o godzinie 13:12
Grzegorz, tylko prawdziwy geniusz mógł odczytać tak starożytne inskrypcje, brawo!
Anonim mówi:
sty 20, 2025
o godzinie 12:47
Doznali takich ran psychicznych że z żalu wzniecili po 23 latach nową tragedię narodów
Anonim mówi:
sty 20, 2025
o godzinie 12:01
Przesłanie Joe Bidena dla Polski. Ujawnił rolę PiS na początku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego
Jan Piński
299 tys. subskryben https://www.youtube.com/watch?v=w6sZJ8kaRXE
Anonim mówi:
sty 20, 2025
o godzinie 15:29
strasznie smętny materiał, nic nie wnoszący
Anonim mówi:
sty 20, 2025
o godzinie 11:51
Nigdy nie urodził się wybitniejszy badacz….
Anonim mówi:
sty 20, 2025
o godzinie 11:34
Brawo Grzegorz Kurka, najlepszy archeolog na świecie!
Anonim mówi:
sty 20, 2025
o godzinie 11:12
Nie ma co rozczulać się nad nimi. Od zawsze wyciągali i wyciągają ręce po nie swoje.