Nie dostaniemy już pieniędzy na instalację kotła gazowego – to jedno z założeń nowej wersji programu Czyste Powietrze. Zmieni się również wypłata zaliczek – te będą wypłacane bezpośrednio do beneficjentów, a nie wykonawcy. Wnioski będzie można składać od 31 marca 2025 roku, ale osoby dotknięte wrześniową powodzią będą mogły robić to już od najbliższego czwartku 12 grudnia.

Możliwość składania wniosków wróci 31 marca 2025 r. Prezes zachęcała jednocześnie osoby z terenów dotkniętych powodzią o składanie wniosków już od 12 grudnia.

Niezbędnym dla otrzymania dofinansowania elementem inwestycji w ramach programu Czyste Powietrze będzie podniesienie standardu energetycznego budynku.

Minimalnym wymaganiem będzie osiągnięcie standardu zużycia energii końcowej na poziomie 120 kWh/m kw./rok. Zakonczyły się dotacje na zakup pieców gazowych. Ci, którzy już je kupili, ale z powodu zawieszenia programu nie mogli rozliczyć tego zakupu, będą mieli taką możliwość w ramach okresu przejściowego.

Nowe regulacje mają zapobiec posługiwaniu się audytami energetycznymi i świadectwami charakterystyki energetycznej, które można było kupić przez internet. Zamiast tego ma zostać wprowadzony system ocen energetycznych, przy czym dokonujący takiej oceny specjalista będzie musiał pojawić się na miejscu, określić, co należy zrobić, a następnie ma być rozliczany z efektów.

NFOŚiGW zapowiada także więcej kontroli – zarówno u beneficjentów, jak i wykonawców oraz operatorów. Progi dochodowe i limity kosztów zostaną zaktualizowane z powodu inflacji z ostatnich lat. Poziom prefinansowania ma spaść z 50 do 20 proc., przy czym pieniądze będą trafiać na konto celowe beneficjenta, a nie do wykonawcy.