XIX-wieczne kafle piecowe szkliwione ornamentami roślinnymi i geometrycznymi znajdowały się niegdyś we wnętrzu dworu w Trzebieszewie. Kafle te charakteryzują się wysoką jakością wykonania i bogatym zdobnictwem, podkreślającym zarówno estetykę, jak i funkcjonalność pieców, które znajdowały się wewnątrz budynku.
Zdobienia roślinne na kaflach XIX – wiecznych były najczęściej inspirowane motywami naturalnymi, jak liście, kwiaty i winorośle, co miało nawiązywać do popularnych w tamtym czasie stylów, jak secesja czy biedermeier. Ornamenty geometryczne natomiast przybierały różnorodne formy: od symetrycznych linii i kształtów prostokątnych po bardziej skomplikowane wzory arabeskowe czy romboidalne. Kafle te pokrywano błyszczącym szkliwem, które nie tylko chroniło powierzchnię, ale też nadawało im charakterystyczny połysk, co w połączeniu z intensywnymi kolorami (np. zielenią, brązem, niebieskim) podkreślało detale ornamentów. W zależności od regionu czy warsztatu, kafle mogły przybierać różne formy i rozmiary, dostosowane do indywidualnych projektów pieców.
Dwór w Trzebieszewie związany był do początków XIX wieku z rodziną von Witten
Kafle pochodzą jednak z czasów ich nowych właścicieli. W 1828 roku właścicielem majątku we wsi był kapitan Carl Giersberg. Później w 1846 dobra należały do Hermanna von Redern, w 1859 roku do Friedricha Ludwiga Ferdinanda Darkow. W 1910 i 1928 roku majątek należał do Friedricha Wesenberg i ostatecznie do 1945 roku majątek był własnością rodziny Wagner.
W ciągu lat dwór przeszedł kilka modyfikacji architektonicznych, które odzwierciedlają zmieniające się style oraz potrzeby kolejnych pokoleń właścicieli. Dziś, choć w części ruin, dwór w Trzebieszewie stanowią cenny element badań nad historią regionu.
14 komentarzy
Anonim mówi:
lis 15, 2024
o godzinie 0:00
Mieszkańcy Trzebieszewa , to w dużym procencie potomkowie byłych mieszkańców Brzozdowiec, czyli obecnej Ukrainy , którzy wraz zeswoimi rodzinami przyjechali na te ziemi 24.12.1945 roku.Wiec jak chcecie coś pisać, to proponuję zweryfikować swoje wiadomosci
Myślący logicznie mówi:
lis 3, 2024
o godzinie 11:56
Spowalniacze w Trzebieszewie są zle oznakowane,szczególnie przy wjezdzie.Strzałka w prawo,a dalej 10m bruk po prawej i bez stzałki w lewo.Niebezpiecznie po zmroku szczególnie dla osób nie z Trzebieszewa,to samo jest przy wyjezdzie.Nie żebym narzekał,ale warto dokładniej przyjrzeć się oznakowaniu?
Anonim mówi:
lis 2, 2024
o godzinie 14:28
Typowa polandia- zniszczą wszystko.
Walter mówi:
lis 1, 2024
o godzinie 20:44
To nie są postgermańce,to są potomkowie przesiedleńców z Akcji Wisła,a wiadomo kogo komuniści nam tu wcisnęli.Jedyna dobra wtedy wiadomość to ta że nie mogli zabrać ze sobą wideł którymi bardzo dobrze i chętnie umieli się posługiwać.
Anonim mówi:
lis 2, 2024
o godzinie 8:41
pomódl się o zdrowie bo o rozum za późno
Czy mówi:
lis 1, 2024
o godzinie 18:11
Kamień Pomorski to takie miasteczko koło Trzebieszewa
Anonim mówi:
lis 1, 2024
o godzinie 16:46
Dzisiaj mieszka tam pewnie jakaś polska rodzina. I się cieszy, że państwo polskie zapewniło jej dach nad głową.
osiedle mówi:
lis 1, 2024
o godzinie 16:04
mieszkańcy Trzebieszewa nie są źli tylko głupi i to tak mocno że nie widzą tej głupoty a we własnym mniemaniu wszystko wiedzą najlepiej.Na wiejskim zebraniu -zawsze ale to zawsze – trafi się jakiś na,,,,,bany i wygłasza swoje sądy.Teraz narzeka wieś na spowalniacze ale jak był projekt chodnika – nie bo nie.I tak ze wszystkim- zwykłe polaczkowo.
Anonim mówi:
lis 1, 2024
o godzinie 14:23
Podobne zabytki znajdzie każdy na allegro, ale dla Kamienia to sukces
Zaciekawiony socjoempata. mówi:
lis 1, 2024
o godzinie 13:54
A dlaczego mieszkańcy Trzebieszewa są tak bardzo źli? Co ich skłoniło do takiej postawy? Skąd wzięła się w nich taka nienawiść? Może dlatego że są postgermańcami na poniemieckich ziemiach i źle im tu po prostu. Nie wiem, podzielcie się przemyśleniami proszę.
Anonim mówi:
lis 1, 2024
o godzinie 20:52
Każdy kto miał i ma do czynienia z tymi ludźmi w pracy czy życiu codziennym wie o czym mówię.
Anonim mówi:
lis 2, 2024
o godzinie 18:21
Nie obrażaj germańców.
Anonim mówi:
lis 1, 2024
o godzinie 12:09
Ludzie mieszkający w Trzebieszewie to strasznie źli ludzie po prostu źli.
Anonim mówi:
lis 1, 2024
o godzinie 9:36
I już widać, że to kolejny sukces na konto muzeum w Kamieniu!