Weszła w życie ustawa wspierająca firmy zatrudniające żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Aktywnej Rezerwy. Dzięki temu od 1 stycznia 2025 r. firmy zatrudniające żołnierzy OT i AR będą mogły liczyć na trzy przywileje.
Ustawa z dnia 1 października 2024 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy wprowadza zachęty dla pracodawców do zatrudniania pracowników będących żołnierzami OT lub AR. Jedną z takich zachęt jest nowa ulga podatkowa, która zakłada możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty:
– 12 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 1 rok nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie;
– 15 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 2 lata nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie;
– 18 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 3 lata nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie;
– 21 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 4 lata nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie;
– 24 000 złotych, jeżeli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz terytorialnej służby wojskowej, jak również żołnierz aktywnej rezerwy pełni co najmniej 5 lat nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie.
Okres służby żołnierza WOT lub AR ustala się na dzień 31 grudnia roku podatkowego albo ostatni dzień zatrudnienia tego żołnierza w roku podatkowym.
Ponadto przedsiębiorca, który ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego i będzie do jego realizacji zatrudniać żołnierzy obrony terytorialnej lub aktywnej rezerwy, będzie mógł skorzystać z preferencyjnego traktowania przy ubieganiu sie o zamówienie.
Przedsiębiorcy zatrudniający żołnierzy obrony terytorialnej powoływanych po raz pierwszy do służby wojskowej mają zostać zwolnieni z obowiązku wypłaty im odprawy w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia. Zamiast tego ma być wypłacane przez jednostkę wojskową świadczenie początkowe w wysokości 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale roku poprzedniego. Świadczenie ma przysługiwać po odbyciu szkolenia podstawowego przez żołnierza.
10 komentarzy
Arek mówi:
paź 31, 2024
o godzinie 15:12
I więcej ludzi umie obsłużyć zwykły karabin tym lepiej
Anonim mówi:
paź 30, 2024
o godzinie 23:30
Armia zbawienia.
Anonim mówi:
paź 30, 2024
o godzinie 19:33
Ale cyrk z tej armii zrobili. Nabrali bab co lewe ręce do roboty mają, jakichś lebiod co zadyszkę łapią po 100 metrach biegu w stroju sportowym, że nie wspomnę o 10 brzuszkach i to ma być armia? Jak na to patrzę z perspektywy emeryta wojskowego to mi się kurwa śmiać chce przez łzy. Biedna ta nasza Ojczyzna.
Anonim mówi:
paź 31, 2024
o godzinie 8:00
To ma nie być armia tylko mięso armatnie na pierwszy rzut. Pchają nas do Nie naszej wojny
Anonim mówi:
paź 31, 2024
o godzinie 16:44
Odezwał się rusek. Pierwszy polecisz lizać buty, tak jak twoi przodkowie czerwonoarmiejcom.
Anonim mówi:
lis 1, 2024
o godzinie 19:45
A ty spierdolisz za Odrę.
Anonim mówi:
paź 31, 2024
o godzinie 10:21
Ale to tylko odzierciedlenie społeczeństwa. Wychodzi taka średnia.
Edek mówi:
lis 2, 2024
o godzinie 17:59
Emeryt wojskowy śmiech na sali, 20 lat przesiedział z zalanym ryjem w koszarach.
Chłop mówi:
paź 30, 2024
o godzinie 17:59
To przedsiębiorcy mają niewolników czy pracowników ?
Anonim mówi:
lis 2, 2024
o godzinie 11:25
Myślę że znasz odpowiedź.