Ponad 38 proc. Polaków pozytywnie ocenia działania rządu Donalda Tuska, a ponad połowa uważa, że lepiej spisuje się on na stanowisku premiera niż jego poprzednik, czyli Mateusz Morawiecki – wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Większość ankietowanych nie jest jednak zadowolona z tempa realizacji obietnic wyborczych obecnego rządu.

Mija rok od wyborów parlamentarnych, które zmieniły władzę w Polsce. W najnowszym sondażu pytamy, jak według Polaków rząd Donalda Tuska radzi sobie z realizacją planów i obietnic.

Działania rządu Tuska dobrze postrzega dokładnie 38,1 proc. ankietowanych. 30 proc. z nich zaznaczyło, że ich ocena jest „zdecydowanie pozytywna”, a 8,1 proc., że „raczej pozytywna”.

Przeciwnego zdania jest 32,5 proc. respondentów. 15,4 proc. z nich działania rządu ocenia „zdecydowanie negatywnie”, a 17,1 proc. – „raczej negatywnie”.

27,6 proc. pytanych postrzega działania rządu „neutralnie”, a 1,8 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

53,6 proc. pytanych ma lepsze zdanie o obecnym szefie rządu. 36,7 proc. uważa, że to Morawiecki lepiej sprawdzał się w roli prezesa Rady Ministrów.

Ponad 38 proc. pozytywnie ocenia działania obecnego rządu, ale już większość – bo łącznie 56,7 proc. – nie jest zadowolona z tempa realizacji obietnic wyborczych. 31,7 proc. zaznaczyło odpowiedź „raczej nie”, a 25 proc. – „zdecydowanie nie”.

Z tempa realizacji obietnic zadowolonych jest 40,8 proc. – spośród nich 32 proc. odpowiedziało „raczej tak”, a 8,8 proc. – „zdecydowanie tak”. 2,6 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

W sondażu padło też pytanie, która z obietnic wyborczych rządu Donalda Tuska powinna być zrealizowana jak najszybciej. Ankietowani mieli możliwość zaznaczenia do trzech odpowiedzi.

Najwięcej osób postawiło na konieczność poprawy ochrony zdrowia. Tę odpowiedź wskazało 55,6 proc. pytanych.

40,5 proc. ankietowanych oczekiwałoby jak najszybszego obniżenia podatków, a 37,8 proc. – reformy wymiaru sprawiedliwości.

Co czwarty ankietowany zaznaczył, że oczekuje szybkiej modernizacji polskiej armii. Tę odpowiedź zaznaczyło dokładnie 25,9 proc.

17 proc. uważa, że rząd powinien jak najprędzej przeprowadzić transformację energetyczną. 16,8 proc. twierdzi, że powinno nastąpić przyspieszenie realizacji obietnicy dotyczącej likwidacji Funduszu Kościelnego, 16 proc. – odpolitycznienia spółek Skarbu Państwa, a 15,4 proc. – rozliczenia poprzedniej władzy.

15,2 proc. chce jak najszybszego ułatwienia dostępu do prawa aborcyjnego, a 11,1 proc. – wprowadzenia związków partnerskich.

Kwestia zniesienia zakazu handlu w niedzielę jest pilna według 6,4 proc. ankietowanych.