Muzeum Historii Ziemi Kamieńskie zaprasza na wykład i warsztaty pt. „Plakat autorski a przestrzeń miasta. Po co nam plakat?”, które odbędą się w tę niedzielę, 15 września, o godzinie 16.00

Wspólnie zastanowimy się PO CO NAM PLAKAT? Jaki był kiedyś, a jaki jest dzisiaj? GDZIE SIĘ CHOWA? Czy plakat jest jeszcze w mieście?

Wykład i warsztaty poprowadzi pochodzący z Kamienia Pomorskiego dr Piotr Florianowicz, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom artystyczny na kierunku Grafika z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. art. graf. Sławomira Janiaka (2007). Aktualnie pracuje jako adiunkt w Katedrze Projektowania Graficznego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Podczas spotkania zostanie przybliżone pojęcie plakatu autorskiego, tzw. self-edition poster, rys historyczny, jego rola oraz znaczenie we współczesnym świecie. Bohaterami spotkania staną się twórcy oraz ich projekty plakatów, komentujące aktualne wydarzenia związane ze zjawiskami społecznymi, ekologią oraz aktualnymi wydarzeniami. Postaramy się znaleźć odpowiedzi na pytania, w jakim kierunku zmierza sztuka plakatu, czy plakat zadomowił się już na dobre w przestrzeniach galeryjnych, czy może żyje w otwartej tkance miast na słupach, płotach i tablicach informacyjnych? Co skłania twórców do użycia tego medium, jakim jest plakat? Po wykładzie odbędą się warsztaty twórcze.

Całość potrwa około 1,5 godziny. Wstęp wolny. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych!

Piotr Florianowicz jest uczestnikiem kilkudziesięciu ogólnopolskich i międzynarodowych wystaw oraz projektów interdyscyplinarnych. Jego plakaty autorskie prezentowane były w takich krajach jak: Finlandia, Grecja, Francja, Litwa, Niemcy, Norwegia, Peru, Portugalia, Rosja, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Urugwaj. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zajmuje się projektowaniem graficznym, działalnością edukacyjną, prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży. Autor kilkudziesięciu projektów kulturalno-edukacyjnych realizowanych we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pasjonuje się sztuką współczesną i dawną, szukając między nimi korelacji. Zapraszamy na prelekcję!

Warsztaty realizowane w ramach projektu słowoTWORY dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024

(MHZK)