Przedstawiciele Grupy Żabka, wraz z członkami UNEP/GRID-Warszawa i Fundacji Mare, zainicjowali 9 września br. wodowanie kosza morskiego w porcie w Dziwnowie (woj. zachodniopomorskie). Urządzenie, zainstalowane w ramach Programu Re:Generacja, będzie oczyszczało wody Morza Bałtyckiego ze śmieci, wspomagając tym samym utrzymanie bioróżnorodności morskiego ekosystemu. Oddany do użytku kosz morski PortBin w ciągu roku jest w stanie zebrać aż do 1,4 tony odpadów.
– Odpowiedzialność za środowisko naturalne wpisana jest na stałe w DNA Żabki. Cieszymy się, że wraz z UNEP/GRID-Warszawa oraz z Fundacją Mare możemy wspierać działania na rzecz ochrony cennego dla nas wszystkich ekosystemu Morza Bałtyckiego. Liczymy, że montaż kosza morskiego w Dziwnowie, będzie elementem zwiększającym świadomość ekologiczną na temat tego, jak we właściwy sposób postępować z odpadami pokonsumenckimi, a z drugiej strony – jak ważne jest podejmowanie działań wobec obecnych wyzwań związanych z degradacją naturalnych ekosystemów – mówiła podczas wydarzenia Marta Urbaniak, Dyrektorka Działu Zarządzania Jakością i Środowiskiem w Żabka Polska.
Do 1,4 tony mniej odpadów rocznie w Bałtyku
Program Re:Generacja to odpowiedź UNEP/GRID-Warszawa, ośrodka afiliowanego przy Programie Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska, na ogłoszenie przez ONZ lat 2021–2030 Dekadą Odtwarzania Ekosystemów. Jego celem jest pomoc w odbudowie zniszczonych ekosystemów, ale także ochrona tych, które są nadal w dobrym stanie. W ramach ogólnopolskiej inicjatywy do współpracy zapraszane są instytucje związane z ochroną przyrody, ale także reprezentanci biznesu, samorządów czy lokalnych organizacji pozarządowych. Działania w Dziwnowie zrealizowano w partnerstwie z Fundacją Mare, której misją jest ochrona ekosystemów morskich.
– Szacuje się, że 66% środowisk morskich jest silnie przekształconych. Jest to powiązane z działalnością człowieka – nadmierną eksploatacją zasobów naturalnych, rozwojem infrastruktury, powszechnym stosowaniem środków chemicznych, produkcją odpadów i zanieczyszczeń, a także zmianami klimatycznymi. Dlatego tak ważne są inicjatywy na rzecz ekosystemów. Na szczęście widzimy, jak z każdym rokiem rośnie ekologiczna świadomość, odpowiedzialność i zaangażowanie świata biznesu – mówiła podczas wydarzenia Emilia Jurkiewicz, Koordynatorka Programu Re:Generacja w UNEP/GRID-Warszawa.
Ufundowany przez Grupę Żabka kosz morski PortBin będzie przez najbliższe dwa lata oczyszczał wody Morza Bałtyckiego z odpadów powstałych na skutek działalności człowieka. W tym czasie administratorem kosza będzie Zarząd Portu Morskiego w Dziwnowie. Montaż kosza pozwoli na odłowienie odpadów z basenu portowego, zanim znalazłyby się na dnie morza, gdzie uległyby rozpadowi, zanieczyszczając wody i stwarzając zagrożenie dla morskich organizmów. Ograniczenie ilości plastiku w korzystny sposób wpływa nie tylko na czystość wody, ale także wspomaga utrzymanie bioróżnorodności morskiego ekosystemu.
30-litrowy pojemnik wykonano z pochodzącego z recyklingu polietylenu, co sprawia, że jest on bardzo odporny na uszkodzenia i warunki atmosferyczne. Kosz jest w stanie w ciągu roku zebrać do 1,4 tony odpadów, a przy tym nie stanowi zagrożenia dla organizmów morskich – dwucentymetrowe otwory pozwalają na swobodne wpływanie i wypływanie z jego wnętrza małych ryb i krewetek.
źródło:
Grupa Żabka
14 komentarzy
Dec mówi:
wrz 14, 2024
o godzinie 16:16
A psie gówno i oszczane wszelkie mozliwe miejsca??
Anonim mówi:
wrz 11, 2024
o godzinie 18:36
Puście też robota na chodniki, żeby zbierał niedopałki po turystach.
Anonim mówi:
wrz 11, 2024
o godzinie 10:55
Syf jak wszędzie.
jolka mówi:
wrz 11, 2024
o godzinie 9:34
ciekawie kto będzie ten kosz opróżniał ;bo bosmanom nie wolno wychodzić z budynku ze swojej kańciapy zakaZ odgórny
tu mieszkamy mówi:
wrz 11, 2024
o godzinie 8:09
Czy to przed wyborami czy po wyborach, nie istotne. Ważne jest aby przedsięwzięcie kogokolwiek było skuteczna w jego realizacjach dla dobra naszego regionu i naszej pięknej gminy.
Anonim mówi:
wrz 10, 2024
o godzinie 21:27
Ochrona ekosystemu morskiego poprzez wstawienie pływające go śmietnika sztaplarką do kanału. Ludzie i zarządcy naszej skromnej gminy-ile ekosystemów morskich zniszczyły skutery wodne kręcąc bączki po rzece, ile smogu, ile spalin wleciało do Środowiska. Przypominam niepamietającym że za dawnych czasów w porcie był ktoś taki jak Bosman i z kaszorkiem wyławiał pływające butelki. My już się na te zdjęcia nie nabieramy a tym bardziej przed wyborami. Dość już pompowania tej mariny, żeglarstwa i zarzadców tego całego burdelu. W porcie śmierdzi jest syf i pracownicy sobie z tym nie radzą.po to właśnie te zbliżające się wybory.A Pani z żabki niech pilnuje by w jej sieci nie sprzedawali młodzieży alkoholu….
Anonim mówi:
wrz 10, 2024
o godzinie 19:27
Super rzecz
Anonim mówi:
wrz 10, 2024
o godzinie 18:52
Ja,głupi mieszkaniec myślałem że własną kasę zainwestował przed wyborami.
Gosc mówi:
wrz 10, 2024
o godzinie 21:23
faktycznie nie po kolei masz człowieku
avam mówi:
wrz 10, 2024
o godzinie 17:30
Odpowiedzialność za utrzymanie czystości w miejscach wynajmowanych turystom jest ważna nie tylko dla komfortu mieszkańców, ale i dla wizerunku danego miejsca. Właściciele kwater powinni zadbać o to, aby po wyjeździe gości teren wokół ich obiektów został należycie posprzątany. To nie tylko kwestia estetyki, ale również szacunku dla środowiska i lokalnej społeczności. Dzięki temu wszyscy mogą cieszyć się pięknem i czystością otoczenia.
Anonim mówi:
wrz 10, 2024
o godzinie 17:20
Wrzosowo truje ściekami zatoke Wrzosowską
Anonim mówi:
wrz 10, 2024
o godzinie 19:05
Betoniarnia pył,spaliny,hałas
Anonim mówi:
wrz 10, 2024
o godzinie 16:36
to jest już obrzydliwe pan vice zrobił się aktywny, wszędzie go pełno tylko że te wszystkie działania nie są jego zasługą ale pokazać się fotkę pstryknąć przed wyborami to i owszem
Anonim mówi:
wrz 11, 2024
o godzinie 7:06
Wcześniej robił to ś.p. Burmistrz no ale jakby to powiedzieć teraz nie jest dostępny… Więc robi to jego zastępca. Chyba logiczne, co?