Krajowy rejestr będzie gromadzić dane umożliwiające identyfikację oznakowanych psów i kotów oraz ich właścicieli – wynika z informacji opublikowanej na stronach KPRM. Właściciele zwierząt mają mieć dostęp do rejestru przez aplikację mObywatel.
Właściciele psów i kotów będą mogli je zarejestrować u weterynarza, a następnie aktualizować zawarte tam dane z poziomu aplikacji mObywatel. Zwierzęciu zostanie także wszczepiony specjalny czip. Dane o zwierzętach będą mogły być wykorzystywane m.in. gminy, policja, straż miejska prokuratura czy sądy. Głównym celem nowego rejestru jest identyfikacja psa lub kota i powiązanie go z konkretna osobą (właścicielem) np. w przypadku zaginięcia. Zarejestrowanie psa lub kota będzie obowiązkowe. Za niedopełnienie tego obowiązku będzie groziła kara grzywny.
Rejestr zapewni nieodpłatny dostęp do danych lekarzom weterynarii, gminom, policji, straży gminnej (miejskiej), prokuraturze, sądom oraz Inspekcji Weterynaryjnej. KROPiK ma być też połączony z mObywatelem, co ma pozwolić na dostęp do rejestru także właścicielom psów i kotów. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe będzie m.in. aktualizowanie danych o zwierzęciu z poziomu aplikacji, śledzenie terminów wizyt u weterynarza, przypominanie o obowiązkowych szczepieniach czy zgłoszenie zgubienia lub znalezienia zwierzęcia.
Projektowane przepisy zakładają ponadto, że identyfikację psa lub kota poprzez wszczepienie elektronicznego transpondera przeprowadzi lekarz weterynarii, nie później niż podczas pierwszego obowiązkowego ochronnego szczepienia przeciwko wściekliźnie, a kota nie później niż przed ukończeniem 12. miesiąca życia.
12 komentarzy
Anonim mówi:
wrz 10, 2024
o godzinie 11:11
Będą ściągać podatek
Sako mówi:
wrz 12, 2024
o godzinie 20:20
Niech siebie czipuka.
Andrzej D. mówi:
wrz 10, 2024
o godzinie 9:06
obowiązek odpowiedzialnego właściciela, żadna nowość.
Anonim mówi:
wrz 10, 2024
o godzinie 8:53
Gminę proszę o wydzielenie miejsc do karmienia wszelkiego rodzaju zwierząt bo robi się niezły survival na dzielni.
Anonim mówi:
wrz 10, 2024
o godzinie 17:27
Dzikich zwierząt się nie karmi bo przychodzą lisy, dziki , kuny , szczury i tylko pasażyty roznoszą oraz niszczą samochody.
Anonim mówi:
wrz 10, 2024
o godzinie 8:40
Bardzo dobrze ktoś napisał ! Gmina powinna się zająć tymi bezdomnymi kotkami wyleczyć: albo do schroniska:tam będą mieli dużo lepiej :chociaż wyleczą wysterelizują i dadzą jesć mają na to środki pieniężne .Więc może ktoś się zaimie nimi.A z tym chipowaniem Bardzo dobry pomysł już dawno powinni to zrobić przymusowo.Tylko że zamiast wywozić gdzieś:aby się pozbyć to teraz zaczną topić żeby uniknąć kary .i tak będzie.
Anonim mówi:
wrz 9, 2024
o godzinie 21:01
A może Gmina się zajmie kotkami na działkach w Kamieniu :przecież ich tyle jest i ną stop się rodzą następne tyle malutkich wysterelizować te biedne kotki żeby się więcej nie kocily bo szkoda chodzą głodne chore zaniedbane !!! są ludzie dobrzy którzy dokarmiają ale bardzo mało tych ludzi .i są tacy skorwiele że wkładają do kiełbasy gwoździe. A Gmina ma na to specjalne fundusze bo dostają pieniądze na zwierzęta: więc czas najwyższy żeby ktoś się tym zajął będzie coraz chłodniej a one chore bez domu i bez jedzenia.
Anonim mówi:
wrz 9, 2024
o godzinie 19:54
Jeszcze rejestr ciąż do kompletu. No robi się p……y świat.
Anonim mówi:
wrz 9, 2024
o godzinie 19:53
Chore kolejna manipulacja….a kiedy nam każą się chipować?
Anonim mówi:
wrz 9, 2024
o godzinie 18:53
mam prośbę do właścicieli , sprzatajcie odchody z chodników po swoich pupilach
HUBI mówi:
wrz 9, 2024
o godzinie 17:45
Bardzo dobrze,już dawno powinno w Polsce obowiązywać takie coś.
Anonim mówi:
wrz 9, 2024
o godzinie 17:35
Najwyższy czas, brawo dla takiej decyzji 😺🐶