– Opracowaliśmy nowe wytyczne w sprawie aborcji, które pomogą zmienić realia w ramach obowiązującego prawa – przekazał premier Donald Tusk. Jak dodał, kiedyś dojdzie do zmiany, która uszanuje elementarne prawa kobiet.

– Kolejne próby w Sejmie wykazały, że trudno zdobyć większość na sali sejmowej na rzecz projektów aborcyjnych – przekazał w piątek premier Donald Tusk.

Jak dodał, ustalone zostały konkretne wytyczne ws. przerywania ciąży. Stało się to przy udziale szefów resortów zdrowia oraz sprawiedliwości: Izabeli Leszczyny oraz Adama Bodnara.

Szefowa resortu zdrowia wskazała, że występują dwie przesłanki do legalnego przerwania ciąży: zagrożenie życia lub zdrowia kobiety oraz podejrzenie, że ciąża powstała na skutek czynu zabronionego.Rozwijając pierwszy z przypadków, orzekła, że obecnie obowiązujące przepisy ustawy nie rozgraniczają zdrowia fizycznego od psychicznego, więc rozpatrywane powinny być również opinie psychiatrów.

– Jeśli kobieta zwraca się do lekarza psychiatry i ten uznaje, że ciąża tej kobiety jest zagrożeniem dla jej zdrowia psychicznego, to takie zaświadczenie od lekarza, z którym kobieta przychodzi do podmiotu leczniczego, oddziału ginekologiczno-położniczego, jest w świetle obowiązującego prawa, wystarczającą przesłanką do terminacji ciąży – stwierdziła Izabela Leszczyna.Jak dodała, ustawa nie precyzuje, czy zagrożenie życia ma być „nagłe, czy wyjątkowo groźne”. Nie mówi też o tym, jakiej specjalności lekarz może wydać tego rodzaju zaświadczenie – chodzi tylko o to, by jego specjalizacja była adekwatna do choroby kobiety. Minister stwierdziła też, że do zajścia przesłanki do usunięcia ciąży wystarczy orzeczenie od tylko jednego lekarza.