Sprzedawcy energii elektrycznej od soboty mają ustawowy obowiązek zaoferować odbiorcom taryfy z cenami dynamicznymi, wynikającymi z chwilowych cen energii elektrycznej na rynku. Oferty będą dostępne jedynie dla odbiorców, którzy mają liczniki zdalnego odczytu.
Spółki obrotu, zajmujące się sprzedażą energii elektrycznej do klientów indywidualnych, z którymi kontaktowała się PAP, w sobotę zamieszczą na swoich stronach internetowych oferty z cenami dynamicznymi.
Koniecznym warunkiem skorzystania z takiej oferty jest posiadanie licznika zdalnego odczytu (LZO), czyli tzw. inteligentnego. Zgodnie z ustawą Prawo energetyczne, operatorzy sieci dystrybucyjnych mają obowiązek sukcesywnej instalacji takich liczników u swoich odbiorców. Na koniec roku 2023 wszyscy duzi dystrybutorzy przekraczali ustawowy cel pośredni – LZO u 15 proc. odbiorców. W 2025 r. ma ich być już 35 proc.
Standardowe taryfy lub cenniki sprzedawców zawierają stałe ceny energii. Cena w ofercie dynamicznej zmienia się wraz ze zmianami na rynku spot energii elektrycznej, wyznaczanej w określonych odstępach czasu. Rozliczenie z klientem będzie się składać z ceny energii na rynku spot powiększonej o koszty świadectw pochodzenia, świadectw efektywności.
Spółka PGE Obrót – sprzedawca prądu z największej polskiej grupy energetycznej PGE – poinformowała PAP, że w sobotę udostępni dla klientów z gospodarstw domowych ofertę z ceną dynamiczną. Aby z niej skorzystać, klient – oprócz posiadania LZO – powinien być odbiorcą końcowym energii elektrycznej, czyli wykorzystywać energię wyłącznie na własny użytek w gospodarstwie domowym, lub być klientem o statusie prosumenta – przypomniała PGE Obrót. Okres rozliczenia to miesiąc.energetycznej, koszty transakcyjne, marżę sprzedawcy, opłatę handlową, podatki – akcyzę i VAT.
W Tauronie Sprzedaż wybór oferty z cenami dynamicznymi wiąże się z koniecznością zawarcia umowy z cenami dynamicznymi, ale bez konieczności zmiany taryfy. Klient może pozostać na aktualnej grupie taryfowej i być jednocześnie rozliczany według cen dynamicznych. Konieczna jest także zgoda klienta na przekazywanie – przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego do sprzedawcy – danych profilowych dotyczących zużycia energii – przypomniała spółka. Rozliczenie nastąpi co miesiąc.
Również E.ON Polska przedstawi ofertę, w której cena energii wyliczona zostanie na podstawie średniej ceny energii elektrycznej w danym okresie rozliczeniowym, skalkulowanej na podstawie notowań giełdowych, ważonej wolumenem rzeczywistego zużycia klienta w poszczególnych okresach dostawy, liczących 15 lub 60 minut. Rozliczenie z klientem nastąpi w okresie miesięcznym.
15 komentarzy
Anonim mówi:
sie 26, 2024
o godzinie 7:18
Głosowaliscie na Tuska to macie on wam pokaże, gdzie raki zimują. Durnie .A będzie jeszcze lepiej .
Anonim mówi:
sie 25, 2024
o godzinie 21:44
Tusk za darmo wysyła prąd na Ukrainę…
Miejscowość, która mimo wojny jest najszybciej rozwijającym się miejscem na świecie.
O co tu chodzi?
https://www.youtube.com/watch?v=tNSU43zjbu4
Anonim mówi:
sie 25, 2024
o godzinie 16:22
Dane ekonomiczne mówią wprost. PO to partia drenująca portfele Polaków.
Anonim mówi:
sie 25, 2024
o godzinie 12:21
Nakradli wszedzie Pisiory kolestwo niech rozlicza zabrac to co ukradli zakombinowali sprawiedliwosc musi byc zlodziejska mafia patoli Pis
Anonim mówi:
sie 25, 2024
o godzinie 15:18
The Bill
arnold mówi:
sie 25, 2024
o godzinie 10:16
Tusku mamy najdroższy prąd w europie poczekamy z platfusami czas przyjdzie i na was.
Anonim mówi:
sie 25, 2024
o godzinie 8:19
Pisuary nie szczekać. Jesteście już na śmietniku histori oczywista oczywistość
Anonim mówi:
sie 25, 2024
o godzinie 11:23
Marzy ci się komuchu a koalicja to zlepek przestępców których PIS wygrana partia pozamyka ich wszystkich w więzieniach.
Anonim mówi:
sie 25, 2024
o godzinie 7:51
Chcą zniszczyć normalną rodzinę. Mama, tata i dzieci.
Anonim mówi:
sie 25, 2024
o godzinie 16:09
Mama, tata, dzieci. Wóda, fajki przemoc.
Anonim mówi:
sie 26, 2024
o godzinie 18:46
Współczuję dzieciństwa …….
Anonim mówi:
sie 24, 2024
o godzinie 19:30
wiara w PO wymaga wyrzeczeń
Anonim mówi:
sie 24, 2024
o godzinie 19:26
Dyrektywa ETS2
W ubiegłym roku Parlament Europejski wprowadził dyrektywę dotyczącą systemu handlu uprawnieniami do emisji, obejmującą między innymi cały sektor budowlany. Jest to znany jako Dyrektywa ETS2, która nakłada dodatkowe opłaty od 2027 roku, co sprawi, że ogrzewanie budynków mieszkalnych za pomocą węgla i gazu stanie się droższe.
Bruksela planuje potężne uderzenie w polskie gospodarstwa domowe.
Anonim mówi:
sie 24, 2024
o godzinie 19:22
ryża promocja
specjaliści od likwidacji Państwa Polskiego mówi:
sie 24, 2024
o godzinie 19:22
może być biednie i drogo ale ważne że bez PiSu