Jak słyszymy od lokalnych przedsiębiorców, sytuacja jest jeszcze gorsza niż rok temu, gdy w Świnoujściu otwarto tunel między wyspami Uznam oraz Wolin, który znacząco usprawnił dojazd np. z Niemiec na nasze Pomorze Zachodnie, bo nie trzeba czekać już na prom, aby się przeprawić.

Natężenie ruchu na – de facto – placu budowy S3 po otwarciu tunelu wzrosło, czego tymczasowa infrastruktura i organizacja ruchu nie wytrzymuje.

Możemy powiedzieć, że w tym momencie Świnoujście stało się trochę ofiarą własnego sukcesu, dlatego że widzimy mnóstwo turystów, którzy chcą odwiedzić to miasto oraz Międzyzdroje, ale ze względu na trwające roboty drogowe bardzo często turyści muszą długo czekać na moment dojazdu np. do okolicy tunelu pod Świną – mówi money.pl Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej.

Zatory powodują również zdezorientowani kierowcy, którzy nie mogą się odnaleźć w tymczasowej organizacji ruchu. Zwłaszcza jeśli jadą tędy pierwszy raz, co w sezonie turystycznym nie jest rzadkością.

– Oznakowanie nie jest czytelne. Turyści mówią, że cieszą się z przyjazdu, ale droga była dramatyczna, zwłaszcza zjazd do Wolina jest problematyczny. Też pierwsze trzy razy źle pojechałem, więc coś jest nie tak – przyznaje w rozmowie z money.pl Wojciech Celiński, prezes zarządu Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów, które w dniach 1-4 sierpnia organizuje XXIX Festiwal Słowian i Wikingów. I dodaje: – W tym roku jest o wiele więcej gości z zagranicy. Jest bardzo dużo Niemców, ale i anglojęzycznych gości.

– W najgorszych momentach weekendów w korkach można utknąć na dwie, nawet trzy godziny – słyszymy od jednego z taksówkarzy małej korporacji, który prosi o zachowanie anonimowości.

O czas przejazdu przez budowę pytamy szczeciński oddział GDDKiA. – To wszystko zależy przede wszystkim od ruchu drogowego, z jakim mamy do czynienia na tej trasie. Ruch na DK3 znacząco wzrasta w weekendy, mniejszy jest w tygodniu, zwłaszcza od wtorku do czwartku. W związku z tym wszystko zależy od czasu, w którym się korzysta z drogi. Średnio można przyjąć, że czas przejazdu wynosi około 35-45 minut – odpowiada Mateusz Grzeszczuk, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział Szczecin.

Przedstawiciel Szczecińskiej GDDKiA zapewnia przy tym, że sytuacja się poprawia wraz z postępem prac na budowie. –  Na tej trasie stale wprowadzane są zmiany organizacji ruch. Przykładowo zdjęcie dołączone do artykułu w portalu iswinoujście.pl jest już nieaktualne. Od 24 lipca ruch odbywa się tu już po południowej jezdni głównej S3, a nie węższej jezdni wspomagającej poprowadzonej wzdłuż S3. Ruch przebiega w tym miejscu już znacznie płynniej – odpowiada.

Kiedy koniec budowy drogi ekspresowej S3 Świnoujście-Troszyn?

Dla odcinka S3 Świnoujście-Dargobądz wykonawca w październiku planuje odcinkowe udostępnianie trasy – od Świnoujścia do węzła Łunowo oraz od Międzyzdrojów do końca odcinka. Pozostały fragment trasy (między węzłami Międzyzdroje i Świnoujście-Łunowo) ma być oddany w grudniu tego roku. Na tym odcinku nie podpisano aneksu zmieniającego czas na ukończenie, trwa analiza roszczeń wykonawcy – informuje Grzeszczuk.

Co z resztą? – Dla odcinka S3 Dargobądz-Troszyn planowane zakończenie prac zgodnie z podpisanym aneksem to 9 grudnia 2024 r. Czas na ukończenie został wydłużony (z maja – przyp. red.) z powodu ograniczonej dostępności stali konstrukcyjnej po wybuchu wojny w Ukrainie, co miało wpływ w szczególności na budowę nowego mostu w Wolinie – podaje rzecznik GDDKiA Szczecin.

Na ten moment zaawansowanie prac na odcinku Świnoujście-Dargobądz wynosi 77 proc., natomiast na odcinku Dargobądz-Troszyn jest to 82,5 proc. – podają drogowcy.