Czekają nas ekstremalnie ciepłe miesiące. Z długoterminowej prognozy pogody IMGW na lato 2024 wynika, że w czerwcu, lipcu i sierpniu temperatura przekroczy normę. Upałom będą towarzyszyć jednak burze, opady gradu, a nawet trąby powietrzne. „Temperatury rzędu 36 stopni mogą się pojawić już w czerwcu”
Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w czerwcu w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Z kolei miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej. Jedynie na wschodzie możliwa suma powyżej normy wieloletniej.
– Zarówno czerwiec jak i lipiec mają być z anomalią dodatnią. Wartości rzędu 36 stopni mogą się pojawić już w czerwcu. Najwyższe na zachodzie, czyli w województwach lubuskim oraz wielkopolskim. Upały, które się pojawią, będą trwały dłużej. To nie będzie jednostkowy dzień czy jednostkowy okres, tylko może to trwać cztery dni i dłużej – mówi Grzegorza Walijewskiego z IMGW – Burzom z kolei będą towarzyszyły inne niebezpieczne zjawiska, takie jak intensywne opady deszczu, szczególnie punktowe – groźne w miastach i w górach. Będą się pojawiały opady gradu, ale również silne porywy wiatru. Niewykluczone również, że mogą się pojawiać trąby powietrzne. Klimatolodzy zapowiadają, że w czerwcu najwięcej burz może być w województwach lubelskim, podkarpackim, na południu Mazowsza, ale również na południu Podlasia. Tam sumy opadów mogą być największe.
fot. Spolecznoscmiedzyzdroje.pl
6 komentarzy
Anonim mówi:
maj 16, 2024
o godzinie 14:17
Nie cierpię upałów. Nic tylko wyjechać na Antarktydę!!
Anonim mówi:
maj 16, 2024
o godzinie 10:48
A ja tam niewierze że będą aż takie upały, skąd oni mogą wiedzieć ? nikt dokładnie tego niewie.
Anonim mówi:
maj 16, 2024
o godzinie 14:33
A ja wierzę. Wszystko przez ocieplenie klimatu spowodowane coraz bardziej zanieczyszczonym powietrzem – z roku na rok jest coraz bardziej gorąco i ten cykl będzie się powtarzał .
Dalej zanieczyszczajcie powietrze m.in paląc czym popadnie w piecach,spalinami z aut,nie segregując śmieci ,można tak wymieniać
Anonim mówi:
maj 19, 2024
o godzinie 8:23
Spaliny samochodów? Wolnego… Zobacz ile samochodów jaki czas musiałoby produkować spaliny aby dorównać jednemu pożarowi wysypiska śmieci. Albo popatrz na każdy start samolotu i spaliny tam wyprodukowane. To tysiąc samochodów ze sprawnymi katalizatorami nie wyprodukuje tyle spalin ile jeden(!) start samolotu. Wszystko w temacie, bo taki jeden pożar wysypiska to spaliny około milona samochodów w rok.
A spaliny staktów napędzanych ciężkim olejem (mazutem?). Same wycieczkowce to równowartość spalin kilku milionów samochodów w skali roku.
Anonim mówi:
maj 15, 2024
o godzinie 21:05
Ale mądrzy, odkryli Amerykę. Do tej pory wszystkie miesiące (nawet te zimowe) przekraczała. Latem będzie upał i co roku będzie coraz gorzej.
hahahahahaha mówi:
maj 15, 2024
o godzinie 18:06
polscy meteorolodzy nie potrafia pogody na nastepny dzien przewidziec a tu na 3 miesiace.