Pół wieku temu w Kamieniu Pomorskim – uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych idący w pochodzie pierwszomajowym ul. Mieszka I (wówczas 5-go Marca) na wysokości Urzędu Skarbowego (wówczas biurowca Przedsiębiorstwa Budownictwa Rolniczego). Fotografia nieznanego autorstwa podarowana nam przez kamieński Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica.
Dziś 1 maja – przed 1990 rokiem „międzynarodowe święto klasy robotniczej” jedno z najważniejszych świąt państwowych w minionym systemie. Jego stałym elementem był swoista świecka „procesja” – pochód pierwszomajowy maszerujący ulicami całego kraju, także i w naszym mieście.
1 maja 1890 roku, po raz pierwszy obchodzono Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Data 1 maja miała uczcić rocznicę strajku robotników w Chicago w 1886 roku, brutalnie stłumionego przez policję. W II połowie XIX w. wraz ze wzrostem uprzemysłowienia, pogarszała się sytuacja robotników. Warunki pracy były ciężkie, często po kilkanaście godzin na dobę, przy niskich zarobkach. Wpływało to na wzrost niepokojów społecznych, zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych. Wśród pracowników chicagowskich fabryk widoczne były nastroje antykapitalistyczne, wzmagane przez agitatorów dążących do poprawy warunków, a przede wszystkim wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy.
Na zdjęciu MHZK widzimy 1 maja 1975 r. w Kamieniu Pomorskim – pochód idący ul. Adama Mickiewicza (fot. nieznany, dar Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim).
Na zamieszczonym powyżej zdjęciu z początku lat 50. XX w. (podarowanym Muzeum przez Panią Danutę Banuch) nieznany fotograf uwiecznił pracowników kamieńskiego Urzędu Pocztowego przed pochodem.
1 Maja wszedł do tradycji polskiego ruchu socjalistycznego, ale później został zawłaszczony przez komunistów. W PRL został uznany za święto państwowe. Jak podkreśla historyk Piotr Osęka, uroczystości obowiązkowo odbywały się w całym kraju: poczynając od Warszawy, gdzie na trybunie ustawiało się całe kierownictwo partyjno-rządowe, aż po wsie i małe miasteczka. Przebieg uroczystości był starannie reżyserowany: na podstawie co roku aktualizowanych wytycznych Biura Politycznego komitety partyjne w całym kraju przygotowywały scenariusze pochodów.
1 maja 1978 r. w Kamieniu Pomorskim (fot. Jerzy Lewandowski, Archiwum Fotograficzne MHZK).
W latach 80. niezależne od władz pochody i manifestacje organizowała w tym dniu solidarnościowa opozycja. Były one siłą rozbijane przez milicję, w latach 1982-84 niejednokrotnie przekształcały się w starcia z ZOMO. Uczestnicy demonstracji byli zatrzymywani i stawiani przed kolegium ds. wykroczeń.
13 komentarzy
Anonim mówi:
maj 1, 2024
o godzinie 18:59
To były piękne czasy a Kamień pomorski jest piękny ,urodziłem się w tym mieście.
Anonim mówi:
maj 1, 2024
o godzinie 15:55
A najwięcej bomb i rakiet z głowicami atomowymi miał ZSRR hahaha. To jacyś wywrotowcy, żądają od „brata” zakazu i redukcji.
Anonim mówi:
maj 1, 2024
o godzinie 15:51
Widzę, że nawierzchnia była lepsza niż teraz. Cuda.
Marta mówi:
maj 1, 2024
o godzinie 14:55
Chociaż nie mieszkam już w Kamieniu zawsze chętnie odwiedzam to miasto.
Anonim mówi:
maj 1, 2024
o godzinie 14:41
TERAZ ROBOTNIKOW TRAKTUJE SIĘ JAK POWIETRZE TAK
WYWALCZYLI SOBIE WIECZNY DOBROBYT Z SOLIDARNOŚCIĄ
Anonim mówi:
maj 1, 2024
o godzinie 13:45
Socjalistyczny pochód ale Mercedes ze „zgniłego zachodu” jedzie. Coś z FSO powinni pokazać.
Anonim mówi:
maj 1, 2024
o godzinie 13:16
Patrz Pan ,pamiętam jak szedłem z transparentem a miałem zaledwie dwa latka,ale przyspieszenie,dobrze że te ponure czasy już nigdy nie wrócą,to była tragedia,naczelnik na trybunie koło ratusza oglądał pochód pierwszo majowy czuł pewnie taka satysfakcję jak Brezniew
Anonim mówi:
maj 1, 2024
o godzinie 13:12
A ilu donosicieli ,nawet nie mówiąc prawdy było w tym pochodzie .Reszta bo musieli iść bo były za duże konsekwencje
wyborca mówi:
maj 1, 2024
o godzinie 11:48
a teraz lipa
Anonim mówi:
maj 1, 2024
o godzinie 13:16
Ale to były piękne czasy.Wielu już niestety odeszło.
Anonim mówi:
maj 2, 2024
o godzinie 7:22
A co w nich było pięknego towarzyszu?
ola mówi:
maj 1, 2024
o godzinie 13:47
dokladnie
Anonim mówi:
maj 2, 2024
o godzinie 9:44
A co chcecie pochodu ? No proszę ja nie chcę.