Funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w 2023 roku skontrolowali legalność zatrudnienia cudzoziemców w 316 firmach. Tylko w 25 nie było nieprawidłowości. Zweryfikowali pracę blisko 15 tysięcy obcokrajowców. 2600 osób wykonywało ją nielegalnie. To głównie obywatele Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. Mundurowi z MOSG przeprowadzili także przeszło 3 tysiące kontroli legalności pobytu. 887 cudzoziemców przebywało w Polsce nielegalnie.
W porównaniu z 2022 rokiem to znaczący wzrost. Wówczas w 301 kontrolach sprawdzili zatrudnienie prawie 11 tysięcy cudzoziemców, ujawniając nielegalność pracy u niespełna 1800 osób. Natomiast w 2664 kontrolach pobytu cudzoziemców nielegalny pobyt stwierdzili u 604 obcokrajowców.
Głównie powtarzającymi się naruszeniami przepisów u obcokrajowców – brak posiadania zezwolenia na pracę, praca na innych warunkach niż określone w oświadczeniu o powierzeniu pracy, niedopełnienie przez pracodawcę obowiązku pisemnego informowania wojewody o przypadkach niepodjęcia, zakończenia bądź przerwania wykonywania pracy przez cudzoziemca, o zmianie dotychczasowego charakteru lub stanowiska pracy oraz niedopełnienie przez pracodawcę obowiązku pisemnego powiadomienia PUP (Powiatowego Urzędu Pracy) o podjęciu, niepodjęciu pracy przez cudzoziemca, przekazanie nieprawdziwych informacji.
Do najczęściej kontrolowanych przez funkcjonariuszy MOSG branż w 2023 r. zaliczyć można: budownictwo, usługi gastronomiczne i hotelarskie, usługi fryzjersko – kosmetyczne, agencje zatrudnienia oraz agencje pracy tymczasowej (działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy). Największa liczba cudzoziemców wykonywała pracę w budownictwie, transporcie, agencjach zatrudnienia lub agencjach pracy tymczasowej oraz w usługach fryzjersko – kosmetycznych, w tym w salonach masażu.
W 2023 roku funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej wydali 959 decyzji o zobowiązaniu do powrotu. Najwięcej wystawiła Placówka Straży Granicznej w Gdańsku – 628. Związane jest to z zadaniami wykonywanymi przez funkcjonariuszy w lotniczym przejściu granicznym w Rębiechowie i ujawnianiu tam naruszeń przepisów pobytowych przez cudzoziemców na kierunku wjazdowym do Polski.
źródło:
Straż Graniczna
8 komentarzy
Nina mówi:
lut 21, 2024
o godzinie 12:23
A kiedy sprawdzą firmy budowlane , prywatne gabinety fryzjerów itp. lekarzy.
Anonim mówi:
lut 20, 2024
o godzinie 20:40
Powinni w końcu się wziąść i kontrolować naszych, my też pracujemy na czarno beż żadnych umow i za 20 zł na godz .Kontrolę potrzebne jak najbardziej ,dosyć dorabiania się na ludzkiej krzywdzie ,a Ukraińców gnać z Polski bo nieszczęście na nas przyniosą, a w pracy to próbują nas już ustawiać. Dziadostwo poznać to
Anonim mówi:
lut 20, 2024
o godzinie 20:00
I co z tego ? Każdego nielegała powinni wy ..ć ciupasem na granicę i paszoł won swołocz do domu pod sowieckie kule. Są niewdzięczni, roszczeniowi i obijają się w pracy. Grożą też nam śmiercią. To przekracza wszelkie granice zachowania.
Anonim mówi:
lut 20, 2024
o godzinie 18:40
Ćwierć miliona złotych za jeden dzień pracy. Kulisy zwolnienia Marii Thun z Ministerstwa Cyfryzacji
Ministerstwo Cyfryzacji cały czas nie rozwiązało umowy z Marią Thun, którą zatrudniono w charakterze wicedyrektora w Centralnym Ośrodku Informatyki. Córka europosłanki Róży Thun (Polska 2050) po przepracowaniu zaledwie jednego dnia została odsunięta od obowiązków, bo tak zdecydował Donald Tusk. Z ustaleń Onetu wynika, że premier na wieść o jej zatrudnieniu wpadł w złość i uznał, że trzeba będzie całą sprawę „odkręcić”, by nie zostać posądzonym o nepotyzm. Ta decyzja będzie jednak bardzo dużo kosztować polskiego podatnika. Nawet po jednym dniu pracy Thun należy się bowiem odprawa, która wyniesie ponad 250 tys. zł brutto.
wg Onet.pl
ioioioioioioioioioi mówi:
lut 20, 2024
o godzinie 18:38
Dyrektywa ETS2
W ubiegłym roku Parlament Europejski wprowadził dyrektywę dotyczącą systemu handlu uprawnieniami do emisji, obejmującą między innymi cały sektor budowlany. Jest to znany jako Dyrektywa ETS2, która nakłada dodatkowe opłaty od 2027 roku, co sprawi, że ogrzewanie budynków mieszkalnych za pomocą węgla i gazu stanie się droższe.
Bruksela planuje potężne uderzenie w polskie gospodarstwa domowe.
Anonim mówi:
lut 20, 2024
o godzinie 18:36
Po 2021 roku Polskę zalewa fala spleśniałego żyta, HIV, zepsutej kukurydzy , kiły, mięsa bez norm UE, gruźlicy itd. Wszyscy zdziwieni ?
Anonim mówi:
lut 20, 2024
o godzinie 18:02
STOP ukrainizacji naszego Kraju !!!
Sprzeciw przywilejom socjalnym dla Ukraińców !!!!!
STOP ukrainizacji naszego Kraju !!!
Sprzeciw przywilejom socjalnym dla Ukraińców !!!!!
STOP ukrainizacji naszego Kraju !!!
Sprzeciw przywilejom socjalnym dla Ukraińców !!!!!
STOP ukrainizacji naszego Kraju !!!
Anonim mówi:
lut 20, 2024
o godzinie 18:01
WAŻNE!
Niedawno w Komisji Handlu Międzynarodowego PE , grupy EPP do której należy PO oraz Socjaliści , Ustami posła Belki poparli przedłużenie liberalizacji handlu z Ukrainą !
Za nic mają głosy rolników !
W Polsce mówią jedno , a w Brukseli robią drugie.