Zamknięcie, zatłoczenie i „zakorkowanie” odwiertu Rekowo 1, który znajduje się tuż przy drodze wojewódzkiej nr 107 (pomiędzy Jarzysławiem, a Rekowem) mają na celu prace, które możemy obserwować w ostatnim czasie. Niewiele osób ma dziś świadomość, iż swojego czasu złoża, które znajdowały się nieopodal Kamienia Pomorskiego były pierwszym w kraju pod względem ilości pozyskiwanej ropy naftowej.

Lokalizacja odwiertów „Rekowo”

Historia wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego w rejonie Kamienia Pomorskiego rozpoczęła się kiedy pracownicy pilskiego Przedsiębiorstwa Poszukiwań Naftowych odwiercili w lipcu 1971 roku otwór Międzyzdroje – 2. Budową instalacji eksploatującej złoże Międzyzdroje zajęli się pracownicy Przedsiębiorstwa Kopalnictwa Naftowego z Mielca, pionierzy górnictwa naftowego na zachodzie, wtedy młodzi absolwenci m.in. Technikum Naftowego w Krośnie i młodzi pracownicy kopalń na południu kraju – Grobla, Pławowice.

Rok później odwiercono otwór Kamień Pomorski-2, potem kolejne. Początkowe zasoby oszacowano na 1,75 mln t ropy naftowej. Wkrótce złoże Kamień Pomorski było pierwszym w kraju pod względem ilości pozyskiwanej ropy naftowej złożem, produkcja dobowa osiągała 1000 ton. W prymitywnych warunkach, w zagrożeniu wynikającym z wysokiej zawartości siarkowodoru w płynie złożowym, ale z olbrzymim zaangażowaniem i satysfakcją – tak wspominają te pierwsze lata kopalni jej emerytowani pracownicy. „Głos Szczeciński” napisał o nich w 1988 roku „Nomadowie”.

W ostatnich latach złoża eksploatowane były czterema odwiertami, dwa z nich znajdują się w miejscowości Zastań na Wyspie Wolin, a dwa na Wyspie Chrząszczewskiej. Na Wyspie Chrząszczewskiej znajduje się też główna instalacja Kopalni Ropy Naftowej Kamień Pomorski. Jak informowało Biuro Prasowe PGNiG Ropa naftowa jest transportowana cysternami samochodowymi. Zgodnie z decyzją Ministra Środowiska, koncesja na wydobycie została udzielona do 31 grudnia 2029 roku.