Każdy remont, budowa, rozbiórka pozostawia po sobie różnego rodzaju odpady, które nie nadają się do zwykłego śmietnika. Jest to tzw. gruz, czyli odpady budowlane i remontowe, które wymagają specjalnego podejścia. Jeśli zastanawiasz się jak się z nimi uporać mamy dla Ciebie dobrą informację. Istnieją firmy, które oferują usługi wywozu gruzu i pomagają w pozbyciu się niepotrzebnych odpadów z naszych posesji lub mieszkań. Potraktuj poniższy tekst jako praktyczny przewodnik po usługach wywozu gruzu, w którego dowiesz się, na czym polega ta usługa, kiedy jest potrzebna, jakie rodzaje gruzu możemy spotkać, jakie kontenery na gruz możemy zamówić. Zapraszamy do lektury.
Wywóz gruzu, na czym w skrócie polega?
Wywóz gruzu to usługa polegająca na odbiorze i transporcie odpadów budowlanych czy remontowych do miejsca ich składowania, unieszkodliwienia. Aby skorzystać z tej usługi, należy zamówić odpowiedni kontener na odpady, który zostanie podstawiony pod wskazany adres, a następnie załadować do niego gruz i zgłosić gotowość do odbioru.
Dlaczego gruzu nie można wyrzucić na własną rękę?
Gruzu nie można wyrzucać we własnym zakresie, ponieważ jest to działanie nielegalne i nieekologiczne. Gruz bywa różny, przez co może zawierać niebezpieczne surowce, substancje takie jak azbest, farby, lakiery, papę, wełnę mineralną, które pozostawione w przypadkowym miejscu mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Nieprzestrzeganie przepisów o składowaniu gruzu może skutkować karami finansowymi lub nawet karnymi. Dlatego też każdy wywóz gruzu powinien być wykonany przez uprawnioną do tego firmę np. Zamow-kontener
Jakie rodzaje gruzu spotkamy najczęściej?
Każde mieszkanie lub dom powstaje z mnóstwa różnych materiałów. Po ich remoncie lub budowie pozostaje gruz, który możemy podzielić na kilka kategorii:
– gruz czysty – np. pokruszony beton, cegły, pustaki, kafelki,
– gruz mieszany – zawiera inne odpady, takie jak drewno, metal, plastik, papier, szkło, guma, farby, kleje itp.
– materiały izolacyjne – zaliczamy do nich np. wełnę mineralną, styropian, piankę poliuretanową,
– odpady zielone – to np. gałęzie, liście, trawę, kwiaty.
Czy każdy gruz można wrzucać do jednego pojemnika?
Jak już wspomnieliśmy, gruz dzieli się na różne rodzaje, które wymagają innego sposobu segregacji i utylizacji. Tym samym zazwyczaj wynajem kontenera na gruz nie ogranicza się do jednej sztuki, ale co najmniej 2-3.
Z reguły będą to:
– kontener na zmieszane odpady budowlane,
– kontener na gabaryty (drzwi, okna, meble),
– kontener na papę.
Znając rodzaju gruzu, łatwiej będzie nam podjąć decyzję ile kontenerów zamówić. Wynajem kontenera to wprawdzie dodatkowy koszt, ale lepiej go ponieść aniżeli narazić się na ewentualne kary pieniężne.
Jakie rodzaje kontenerów na gruz możemy spotkać na rynku?
Firmy świadczące usługę wywozu gruzu oferują klientom kontenery o bardzo różnej pojemności, dzięki czemu każdy może dopasować go do swoich potrzeb. Najmniejsze kontenery mają 2 m3, największe aż 36 m3. Do tego dochodzą jeszcze tzw. worki big-bag, które są przeznaczone dla osób, które mają naprawdę mało odpadów.
Pod jakimi nazwami występują usługi wywozu gruzu?
Wywóz gruzu wydaje się usługą bardzo klarowną, jeśli chodzi o jej zakres. Tymczasem zamawiając wywóz gruzu Szczecin, możemy się spotkać z różnymi nazwami, pod którą występuje. Warto je znać, aby ułatwić sobie poszukiwania. Niektóre z najczęściej spotykanych nazw to:
– wynajem kontenera na gruz,
– wywóz odpadów,
– kontener na gruz Szczecin lub dowolne inne miasto,
– odbiór odpadów od firm,
– odbiór odpadów z posesji,
– prywatny odbiór odpadów,
– utylizacja papy.
Podsumowanie
Jak widać, wywóz gruzu to bardzo potrzebna usługa, z której może nie korzystamy często, ale jeśli już ma to miejsce, warto wiedzieć o niej jak najwięcej. Każdy remont ma to do siebie, że chcielibyśmy, aby skończył się możliwie sprawnie. Dobrze byłoby, aby tuż po jego zakończeniu udało się również pozbyć wszelkich jego pozostałości w postaci tytułowego gruzu.
Artykuł Sponsorowany