Renta alkoholowa to forma wsparcia przyznawana osobom, które straciły zdolność do wykonywania pracy na skutek chorób związanych z alkoholizmem. Aby ubiegać się o to świadczenie, należy spełnić określone warunki. Kto może wnioskować o rentę alkoholową?

Z badań Eurostatu wynika, że w Polsce problem alkoholizmu jest jak najbardziej realny. W naszym kraju występuje 10,1 zgonów na 100 tys. mieszkańców. To drugi najwyższy wynik w Unii Europejskiej, w tym niechlubnym rankingu wyprzedza nas jedynie Słowenia z ponad 17 zgonami na 100 tys. mieszkańców. Alkoholizm prowadzi m.in. do marskości wątroby, chorób serca, nowotworów, a także różnych zaburzeń psychicznych.

Te wszystkie czynniki sprawiają, że osoby cierpiące na chorobę alkoholową nie są w stanie podjąć pracy zarobkowej. W takim przypadku mogą wnioskować do ZUS o dodatkowe wsparcie finansowe. Sam alkoholizm nie uprawnia do ubiegania się o świadczenie. Starać się o nie mogą jedynie osoby, które cierpią na schorzenia spowodowane nadużywaniem alkoholu.

Zgodnie z wytycznymi ZUS osoba ubiegająca się o rentę alkoholową powinna też spełniać następujące warunki:

  • mieć orzeczenie lekarskie o niezdolności do pracy,
  • niezdolność musiała nastąpić w czasie okresów składkowych albo nieskładkowych określonych w ustawie emerytalnej,
  • mieć odpowiedni staż ubezpieczenia.

Decyzję o przyznaniu renty wydaje orzecznik oraz komisja lekarska. Może ona być udzielona czasowo albo bezterminowo. Od informacji zawartej w orzeczeniu zależy wysokość renty. Może ona wynosić:

  • 1588 zł — całkowita niezdolność do pracy
  • 1191 zł — częściowa niezdolność do pracy

Pamiętajmy, że już w marcu czeka nas waloryzacja tego świadczenia, co oznacza, że możemy się spodziewać jego podwyżki.