To był bardzo pracowity rok dla Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Jak wskazuje dyrektor, Grzegorz Kurka, praca tej instytucji to nie tylko same wystawy, które także trzeba przygotować. To gromadzenie, inwentaryzowanie zabytków, ale także realizacja zleceń nadzorów archeologicznych na terenie miasta, które realizuje placówka.

Praca w muzeum, jak się okazuje, to nie tylko analizowanie zbiorów zza ciepłego biurka. Pracownicy MHZK, w tym dyrektor Kurka, wiele miesięcy mijającego roku spędzili na wykopach archeologicznych. Są one nieodzowne w przypadku prowadzonych prac ziemnych, szczególnie na terenach objętych nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Prace były prowadzone na obszarze historycznego układu urbanistycznego Starego Miasta w Kamieniu Pomorskim, wpisanego do rejestru zabytków w 1955 rokudodaje Kurka.

To chociażby teren, na którym powstało nowe boisko przy szkole podstawowej nr 1. W trakcie badań natrafiono m.in. na relikty zabudowy Osiedla Katedralnego, były to fundamenty murów obronnych, jak również zasypaną piwnicę budynku datowanego na XV-XVI wiek. Były tam też zabytki ruchome, m.in. dwie srebrne monety, w tym Witten datowany na XV-XVI wiek, kościany późnośredniowieczny lub wczesno nowożytny pionek do gry.

Przy ulicy Jagiełły oraz Placu Wolności natrafiono m.in. na fundamenty przedwojennej kamienicy. Fundamenty przebiegały równolegle do przedwojennej ulicy Wallstrasse (dzisiejszej ulicy Jagiełły). Przedwojenne relikty zostały odkryte na długości 839 cm. Dzięki wykopaliskom na ulicy Kopernika oraz Wilków Morskich, Muzeum pozyskało niezwykle cenne zabytki archeologiczne, wśród nich odkryta na ulicy Wilków Morskich średniowieczna muszla św. Jakuba, jak również fragment średniowiecznej bulli papieża Innocentego VIII. Odkrycia bulli dokonał pan Mariusz Polewczyński, a muszli pan Adrian Jacuniak – członkowie Stowarzyszenia im. Św. Korduli.

W związku z naszymi badaniami i odkryciami ukazały się liczne artykuły w mediach regionalnych i krajowych, takich jak Głos Szczeciński „Kamień Pomorski skarbami stoi. Odkrywamy je po kilkuset latach”, TVN24, Polska Telewizja Szczecin, Radio Szczecin, Radio RMF, Głos Koszaliński, TVPinfo, kamieńskie.info, Odkrywca, Wirtualna Polska, TV POLSKA, INFO SZCZECIN, Poszukiwacze Skarbów, Pomorze Zachodnie, Archeologia Polski Średniowiecznej, Średniowieczna Polska, Szczecińskie24.pl, Infoludek i inne mediawskazuje Kurka.

W październiku, zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Muzeum rozpoczęło badania archeologiczne na „Remontowanej ulicy Okrzei, Obrońców Warszawy, Lipowej i skwerze na ulicy Żeromskiego w Kamieniu Pomorskim”.

W wyniku prac ziemnych 19 października natrafiliśmy na ulicy Okrzei na średniowieczne fundamenty klasztoru Dominikanów o długości 819 cm. W wykopie natrafiliśmy również na zabytki ruchome, wśród nich fragmenty kształtek ceglanych, czy 4 monety datowane na XVII-XIX wiek, odkryte za pomocą wykrywacza metali przez pana Jacka Ukowskiego – prezesa Stowarzyszenia im. św. Korduli. Oprócz badań archeologicznych pana Macieja Gibczyńskiego przeprowadzono również badania architektoniczne odkrytych reliktów klasztoru, a pan Bartłomiej Madoński ze Stowarzyszenia im. Św. Korduli wykonał zdjęcia z dronamówi dyrektor Grzegorz Kurka, dodając, iż badania archeologiczne są w świetle prawa obowiązkowe na terenach objętych nadzorami archeologicznymi i nie są one wymysłem prowadzonej przez niego placówki.