Sejm z poparciem nowej parlamentarnej większości przyjął pierwszą ustawę o przywróceniu refundacji in vitro. Zgodnie z obywatelskim projektem ta metoda leczenia niepłodności co roku ma być finansowana z budżetu państwa kwotą co najmniej pół miliarda złotych.
Za nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych głosowało 268 posłów, przeciw było 118, wstrzymało się 50. Poza opozycją projekt przywrócenie refundacji in vitro poparło 23 posłanek i posłów PiS. Wśród tych osób był także premier Mateusz Morawiecki, choć to pierwszy rząd Prawa i Sprawiedliwości jeszcze w 2015 roku odebrał finansowanie tej metody z budżetu państwa.
– Ja akurat osobiście zawsze za tym optowałem. Znam wiele par, które też z tej procedury korzystają – tak swoją dzisiejszą decyzję uzasadniał obecny szef rządu.
Projekt obywatelski w tej sprawie został złożony w ubiegłej kadencji Sejmu. Zgodnie z nowelizacją, minister zdrowia ma opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe. W ustawie określono minimalną wysokość środków finansowych pochodzących z budżetu państwa, która corocznie ma zostać przeznaczona na realizację programu – to nie mniej, niż 500 mln zł.
8 komentarzy
Hej mówi:
gru 2, 2023
o godzinie 0:45
Sprawy genetyczne raczej należą do spraw intymnych i prywatnych. I albo każda kwestia genetyczna idzie ze wspólnej kieszeni albo żadna.
Jak sądzicie ?
Anonim mówi:
lis 30, 2023
o godzinie 15:28
Wydaje mi sie ze sejm przeglosowal slusznie w tak waznej sprawie. Kazdy ma prawo do posiadania wlasnego dziecka, a ci ktorym natura poskapila tego daru maja nadzieje i szanse w in vitro.
Anonim mówi:
lis 30, 2023
o godzinie 14:22
Kto nie jest w stanie naturalnie zmajstrować, powinien adoptować, a nie sztucznie płodzić na koszt normalnie funkcjonujących.
Nie mówi:
lis 30, 2023
o godzinie 17:51
Nie każdy chce cudze dziecko, niektórzy chcą własne urodzić.
Niee mówi:
lis 30, 2023
o godzinie 17:59
I na jaki koszt normalnie funkcjonujących? Jeżeli ktoś płaci podatki to z jakiej racji uważasz że dla takich się nic nie należy, i jeżeli chcą mieć dziecko to nie mogą z tego skorzystać? Jeżeli dają niepełnosprawnym to też na koszt pełnosprawnych, by tego wymieniać i wymieniać.. Głupie myślenie.
Anonim mówi:
lis 30, 2023
o godzinie 10:58
Najpierw demoralizacja w kinach, mediach, lokalach nocnych. Alkoholizacja młodzieży, narkotyki, tabletki dzień po i aborcja.
Dziś przyszła pora na „zagoszczenie radości w polskich domach” inwitro.
Gospodarka rozłożona na łopatki, ale gruba kasa z naszych podatków ma płynąć do korporacji zajmujących się zapłodnieniem inwitro.
Nikt nie zajmuje się problemem chemizacji żywności, która między innymi
powoduje niepłodność ludzi.
Mało Wam oszustw COVIDOWYCH, ludzie zacznijcie myśleć. Skąd płynie kasa, aby nas ogłupiać?
Anonim mówi:
lis 30, 2023
o godzinie 19:07
Jeśli już, to nie inwitro tylko in vitro bo to coś znaczy.
polska gospodarka jest na szóstym miejscu wśród wszystkich państw UE.
Wychowanie, wychowanie dzieci i młodzieży od poczęcia, aż po dorosłość, odpowiedzialni rodzice, przede wszystkim rodzice i ich autorytet.
Anonim mówi:
gru 2, 2023
o godzinie 9:48
Po kropce zdanie rozpoczynamy dużą literą.
Za dorosłe dzieci odpowiadają ich starzy rodzice?
Autorytety z telewizji to fakt odpowiadają za demoralizację.