11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość naznaczone są również trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość, rozwijając z myślą o niej myśl polityczną czy polską kulturę.

Polska powstała w chwili klęski zaborców w I wojnie światowej. 11 listopada dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem. Trzy dni później gremium to rozwiązało się, przekazując Naczelnikowi pełnię władzy nad odbudowującym się państwem.

Uroczystość związana z obchodami Narodowego Święta Niepodległości 11 LISTOPADA tradycyjnie odbyła się przy kościele p. w. św. Andrzeja Boboli w Golczewie organizowana przez Burmistrza Pana Macieja Zielińskiego oraz Proboszcza Parafii Golczewo Jacka Fabiszaka.

Pod tablicą Józefa Piłsudskiego zostały złożone kwiaty m. in. przez Burmistrza Golczewa Macieja Zielińskiego, Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pana Jarosława Rzepę, Starostę kamieńskiego Józefa Malca, Dyrektora Regionalnego Dyrekcji Lasów Państwowych Pana Andrzeja Szelążka oraz Nadleśniczego Pana Mariusza Wabiszczewicza, Dyrektora Zespołu Szkół Publicznych w Golczewie Panią Monikę Kiełbasę, Dyrektora Szkoły Podstawowej w Wysokiej Kamieńskiej Panią Beatę Pastryk, Sołtysów, Druhów OSP oraz przedstawicieli instytucji i organizacji pozarządowych Gminy Golczewo.

O godz. 12:00 w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu” odśpiewano polski hymn narodowy. Następnie poczty sztandarowe wraz z delegacjami władz samorządowych, szkół, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych oraz mieszkańców udały się do kościoła pw. Św. Andrzeja Boboli w Golczewie, gdzie odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny.

Źródło:
UM w Golczewie